ANAFRANIL SR Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klomipramin Hidroklorür’dür. ANAFRANIL SR Tablet, depresyon ve duygu durum bozukluklarının tedavisinde kullanılan antidepresan bir ilaçtır. Erişkinlerde  görülen depresyonların (endojen, organik, psikojenik, kişilik bozuklukları ve kronik alkolizme eşlik eden depresyon dahil) tedavisinde; panik ataklar, fobiler, Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri, narkolepsiye eşlik eden katapleksi ve kronik ağrılı durumların tedavisinde ve çocuklar ve ergenlerde (10-17 yaş) Obsesif kompulsif bozukluk belirtilerinin tedavisinde kullanılır.

ANAFRANIL SR Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ANAFRANIL SR Tablet, depresyon ve duygu durum bozukluklarının tedavisinde kullanılan antidepresan bir ilaçtır.
 3. MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız ANAFRANIL SR Tablet‘in kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 4. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 5. Eğer, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya kan ile ilgili herhangi bir hastalığınız, kalp atışlarınızda düzensizlik, sara (epilepsi) nöbetleriniz, şizofreni rahatsızlığınız, göz içi basıncının artma (glokom) durumu, prostata bağlı idrara çıkma güçlüğü veya tiroid bezinin normalden fazla çalışması,  sık sık kabızlık yaşıyorsanız ya da  intihar düşüncesi varsa;  ANAFRANIL SR Tablet‘i kullanmadan önce  muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için  durumunuza göre doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. ANAFRANIL SR Tablet‘in kullanımı diş çürüğü riskini arttırabilen ağız kuruluğuna yol açabilir. Düzenli olarak dişlerinizi muayene ettiriniz.
 7. Eğer herhangi bir bir ameliyat olma durumunuz varsa veya diş tedavisi görmeniz gerekiyorsa, ANAFRANIL SR Tablet‘i kullandığınızı ameliyattan veya diş tedavisinden  belirli bir süre önce doktorunuza veya diş hekimine   söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 8. Tedaviniz süresince doktorunuz ilacın yan etkilerini azaltmak amacıyla doz ayarlamaları yapabilir.  Doktorunuzla randevularınızı düzenli olarak takip  ediniz. Kalp fonksiyonlarınızın ve kan basıncınızın kontrolüne ve  kan testlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Eğer yakın bir zamanda kalp krizi geçirdiyseniz ya da ciddi bir kalp hastalığınız varsa veya son 14 içinde Monoamin oksidaz inhibitörü (MAO) olarak bilinen bir antidepresan türü kullandıysanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi veriniz.
 10. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol  ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir.

ANAFRANIL SR Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su  ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İştah artışı veya azalması, huzursuzluk, baş ağrısı, sersemlik, uyuklama hali, hafıza bozukluğu, dikkat bozukluğu, tat duyusunda bozukluk, kas güçsüzlüğü, bulanık görme, kulak çınlaması, sıcak basması, esneme, yorgunluk, kilo artışı, bulantı, ağız kuruluğu, kabızlık, ishal, idrar yapma bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klomipramin Hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ANAFRANIL SR 75 mg Bölünebilir Tablet

Bir Yorum Yazın