AMLOPER Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Perindopril, Amlodipin’dir. AMLOPER Film Kaplı Tablet, kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenler.  Damarların genişlemesini ve kanın damarlarda daha kolay dolaşmasını sağlayarak kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyon (Yüksek kan basıncı) ve kalbe giden kan akışının azalması ya da engellenmesi durumunun (stabil koroner arter hastalığı) tedavisinde kullanılır.

AMLOPER Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenler.  Damarların genişlemesini ve kanın damarlarda daha kolay dolaşmasını sağlayarak kan basıncını düşürür.
 3. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol alımı ilacın yan etkilerini arttıracaktır.
 4. Karaciğer ve böbrek yetmezliği , diyaliz tedavisi görüyor olmak,  tedavi ile kontrol altına alınamayan kalp yetmezliği,  kandaki potasyum düzeyinin düşük olması, herhangi bir nedene bağlı olarak geçmişte kendinizde  veya  ailenizde anjiyoödem görülmüş olması, hamilelik veya emzirme döneminde olmak gibi durumlardan herhangi birisi  var ise bu ilacı kullanmayınız.
 5. Kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, gut hastalığı,  paratiroid bezlerinin hızlı  çalışması, iltihaplı eklem romatizması gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç     kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 7. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Doğmamış bebeğe zarar verebilir, bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

AMLOPER Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte sabahları aç karnına alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık, baygınlık, aşırı baş dönme hissi gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi:  Perindopril, Amlodipin

İlaç Marka İsmi: AMLOPER Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın