AMBREKS Pediatrik Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ambroksol hidroklorür’ dür. AMBREKS Pediatrik 15 mg Şurup, balgam söktürücü bir ilaçtır. Solunum yollarındaki koyu ve yapışkan haldeki mukus salgısının (sümüksü salgı-balgam) kıvamını ve yapışkanlığını azaltarak, kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlar, öksürüğü rahatlatır ve solunumu iyileştirir. AMBREKS, mukus salgısının (balgamın) artması, dışarıya atılımının bozulması, koyu ve yapışkan olması ile birlikte görülen bronşit, bronşiyal astım (nefes darlığı), bronşektazi (akciğerdeki bronşların aşırı genişlemesi),  burun iç yüzeyi iltihabı,  orta kulak iltihabı, larenjit (gırtlak iltihabı) ve  sinüzit gibi akut (kısa süre içinde gelişen) veya kronik solunum yolu hastalıklarında balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi operasyon sonrasında bronşlar ve akciğerler ile ilgili rahatsızlıkların  önlenmesi ve giderilmesi için kullanılır. Kullanımı 0-12 yaş arası çocuklar içindir.

AMBREKS Pediatrik Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AMBREKS Pediatrik, mukus salgısının (balgamın) artması, dışarıya atılımının bozulması, koyu ve yapışkan olması ile birlikte görülen solunum yolu hastalıklarında balgam söktürücü olarak kullanılır.
 3. Balgamın dışarıya atılımını engelleyebilecek kodein gibi öksürük kesici  ilaçlarla birlikte kullanmayınız. Öksürük kesici ilaçlar kıvamı ve yapışkanlığı azalan balgam ve salgıların dışarıya atılımını zorlaştırır.
 4. Eğer çocuğunuzda böbrek veya karaciğer hastalığı ya da mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri (peptik ülser) varsa; kullanmadan önce çocuğunuzun rahatsızlıkları hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. AMBREKS kullanımı hamilelikte B kategorisindedir. Emzirme ve hamilelik dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız.

 

AMBREKS 15 mg Pediatrik Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 0-2  yaş aralığı çocuklar için günlük önerilen doz: 2 kere 1/2 er (yarım)  ölçek;
 4. 2-5  yaş aralığı çocuklarda günlük önerilen doz: 3 kere 1/2 er (yarım)  ölçek;
 5. 5-12  yaş aralığı çocuklarda günlük önerilen doz:  2-3 kere 1’er ölçek tok karnına önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. AMBREKS kullandıktan sonra karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nadiren baş dönmesi, bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Çok seyrek görülen bu yan etkiler AMBREKS kullanımın kesilmesiyle geçer.
 3. AMBREKS kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Ambroksol
İlaç Marka İsmi: AMBREKS 15 mg / 5 ml PEDİYATRİK şurup
Sırasıyla Solunum Sistemi, Öksürük ve Soğuk Algınlığı İlaçları, Ekspektoranlar, Mukolitikler ve ambroksol hcl şeklinde sınıflandırılmış olup, R05CB06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz AMBREKS , NOBEL İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.
AMBREKS PEDİYATRİK için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, AMBREKS ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi AMBREKS 15 mg / 5 ml PEDİYATRİK şurup hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

AMBREKS PEDİYATRİK 15 mg- 5 ml şurup kullanma Talimatı (İlaç Prospektüsü)

AMBREKS PEDİYATRİK 15 mg- 5 ml şurup kullanma Talimatı (İlaç Prospektüsü)

AMBREKS PEDİYATRİK 15 mg- 5 ml şurup kısa ürün bilgisi

AMBREKS PEDİYATRİK 15 mg- 5 ml şurup kısa ürün bilgisi

AMBREKS PEDİYATRİK de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz AMBREKS PEDİYATRİK Şurup’u nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. AMBREKS ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
AMBREKS’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız hastalığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde AMBREKS’in sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

Yorum Yap