AMARYL 6 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Glimepirid’ tir. AMARYL 6  mg Tablet, insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.Bu ilaç pankreasın insülin salgılamasının artmasını sağlar. Kan şekeri seviyesini düşürür. Kan şekeri seviyesinin tek başına, diyet, kilo kaybı ve egzersizle kontrol altına alınamadığı tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) hastalarını tedavi için kullanır. Diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılmalıdır.  Doktorunuz uygun gördüğünde ağızdan alınan diğer diyabet ilaçları ile birlikte de kullanılabilir.

AMARYL 6 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.
 3. Eğer tip 1 diyabetiniz varsa  veya şiddetli  karaciğer ya da böbrek rahatsızlığınız varsa, bebek emziriyorsanız veya hamileyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 5. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma durumları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 7. Diyabetik koma öncesi ya da koma durumlarında  bu ilacı kullanmayınız.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 9. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. 18 yaş altı gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 12. Hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

AMARYL 6 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yemek yemeden hemen önce veya yemekle birlikte bir bardak dolusu su ile birlikte alınız

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciltte ve gözlerde sarılık, deride alerji, karaciğer fonksiyonlarında bozukluk, kan hücrelerinin sayısında düşme, normalin altında kan şekeri gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza  başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Glimepirid

İlaç Marka İsmi: AMARYL 6 mg Tablet

AMARYL 6 mg Tablet İlaç Prospektüsü


AMARYL-6-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın