ALKA SELTZER 324 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Asetilsalisilik asit’tir. ALKA-SELTZER 324 mg Efervesan Tablet, vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri  azaltan  ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. ALKA-SELTZER, hiperasidite ( midenin aşırı asit salgılaması) ve mide şikayetlerinin baş ağrısı ile birlikte görüldüğü durumda kullanılmaktadır. Ayrıca grip ve soğuk algınlığında görülen ağrılar, baş ve diş ağrısı, omuz, boyun ve kol ağrıları, kas ağrısı, romatizmal hastalıklar ve  eklem iltihabının sebep olduğu ağrılar ve adet dönemi ağrılarının rahatlatılmasında kullanılır.

ALKA-SELTZER Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ALKA-SELTZER, hiperasidite ( midenin aşırı asit salgılaması) ve mide şikayetlerinin baş ağrısı ile birlikte görüldüğü durumda kullanılmaktadır.
 3. Doktor tavsiyesi olmadan 3 günden fazla kullanmayınız.
 4. Yüksek ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları varsa; hekime danışmadan verilmemelidir.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
 6. Tedaviniz sırasında alkol almayınız. İlaçla birlikte alkol kullanımı mide kanaması riskini arttırabilir.
 7. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa ya da yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü veya ilaca karşı bir alerjiniz var ise;  kullanmayınız.
 8. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, kanama ya da kan pıhtılaşma bozuklukları, astım, mevsim alerjisi, nezle, mide  ülseri, burunda polip varlığı, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı  gibi rahatsızlıklarınız var ise  doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 9. ALKA-SELTZER, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ALKA-SELTZER 324 mg Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak suda eriterek içiniz. Tabletin daha çabuk erimesi için ılık su kullanılması önerilir.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Bir defada 2 tablet suda eritilerek alınabilir. Gerektiğinde bu doz 4 saatte bir tekrarlanabilir. Günde 8 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
 4. Doktor tavsiyesi olmadan 3 günden fazla kullanmayınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Aşırı hassasiyete bağlı nefes darlığı, deri reaksiyonları ve kanama zamanı uzaması gibi yan etkiler nadiren görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit
İlaç Marka İsmi: ALKA-SELTZER 324 mg Efervesan Tablet

Bir Yorum Yazın