ALFALIPAL 600 mg film kaplı tablet

Endikasyon Bilgisi  :

ALFALIPAL 600 mg film kaplı tablet içinde alfa lipoik asit (Thioctic Asid) adlı etken maddeyi bulundurur. Tip 2 veya tip 1 diyabeti (şeker hastalığı) olanlarda,  kandaki yüksek glikozun (şekerin) sebep olduğu nöropatilerde (sinir harabiyetinde) görülen el, ayak parmakları, bilekler, kollar ve bacaklarda  yanma, karıncalanma, uyuşukluk, hissizlik, kas güçsüzlüğü, kronik yorgunluk ve ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. ALFALIPAL, yüksek kan şekerinin vücuttaki  organlara (karaciğer, göz ve damarlara), motor, otonom ve duyusal sinirlere verebileceği zararları azaltmaktadır.

 

ALFALIPAL 600 mg film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. ALFALIPAL tabletin etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Diyabetin sebep olduğu nöropatide, vücuttaki bütün sinirlerin korunması için kan şekeri düzeyinin olabildiğince normal düzeylerde tutulması gerekmektedir.
 3. Diyabetli kişilerin alkollü içecekler kullanması, diyabetin sinirlere verdiği harabiyeti arttırabileceğinden, kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar.
 4. ALFALIPAL tableti düzenli bir şekilde atlamadan her gün günün aynı saatinde  kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar reçete ettirmelisiniz.  Kullanımı hekime sorulmadan bırakılmamalı, aksi halde hastalığınız daha kötüye gidebilir.
 5. Bu ilacı sütlü mamüllerle beraber aynı zamanda almayınız.  Bu tür besinlerin alımıyla ilaç alımı arasında en az yarım saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 6. ALFALIPAL kullanırken idrarınız normalden daha değişik kokabilir. Bunun için endişelenmeyiniz.
 7. ALFALIPAL tablet 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 8. Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, hekime sormadan kullanılmamalı, hamilelikte sadece hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması mümkündür.
 9. Eğer kan şekeriniz çok fazla yükselirse, aşırı susuzluk veya  açlık hissedebilirsiniz ya da idrar yapımı normalin üzerine çıkabilir. Eğer kan şekerinizde yükselme belirtileri var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. Kan şekeri seviyesinin düştüğüne dair  belirtiler olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.

 

ALFALIPAL 600 mg film kaplı tablet’in Kullanım Şekli :

 1. ALFALIPAL tabletin her bir dozu 1 bardak suyla beraber yutulur. Günün ilk yemeğinden yaklaşık 30 dakika kadar önce kullanılmalıdır.
 2. Besinlerle beraber kullanılması ilacın emilmesinde azalmaya neden olabileceğinden, bilhassa mide boşalmasında gecikme problemi olanlarda, aç karnına kullanmak ilacın emilmesini hızlandırır.
 3. ALFALIPAL tableti hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.

 

ALFALIPAL 600 mg film kaplı tablet Yan Etkileri :

—Kan şekerinde aşırı düşme, ciltte kırmızı kaşıntılı kabartılar, mide bulanması, kusma, mide ağrısı ve ishal ilacın sık rastlanmayan yan etkileridir. Bu yan etkilerden birisi veya bir kaçı görüldüğünde ALFALIPAL kullanımını durdurup, acilen hekiminize haber veriniz.

—ALFALIPAL ilacı kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, acilen bir sağlık kuruluşuna müracaata bulununuz.

 

İlaç Etken Maddesi: alfa lipoik asit (thioctic asid)
İlaç Marka İsmi: ALFALIPAL 600 mg film kaplı tablet

Yorum Yap