ALEVE 220 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Naproksen sodyum’dur.  ALEVE 220 mg Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap giderici bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır. Baş ağrısı, diş ağrısı, soğuk algınlığına bağlı ağrılar, adet sancılarının yol açtığı ağrılar, diş çekimi sonrası görülen ağrılar, spor kazalarında oluşan burkulma ve gerilme ile ilgili ağrılar, eklem ağrısı, kas ağrısı  ve ateş durumlarında ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.

ALEVE 220 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici , ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır.
 3. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız..
 5. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası kesinlikle kullanmayınız.
 9. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 10. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. İlacın sakinleştirici etkisinden dolayı, araç ve makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik döneminde çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. İlk altı ayında yalnızca doktorunuza danıştıktan sonra kullanabilirsiniz. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ALEVE 220 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemekten sonra tok karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk, mide ağrısı, mide yanması ve ekşimesi, şişkinlik, kusma, ishal veya kabızlık  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Naproksen sodyum
İlaç Marka İsmi:  ALEVE 220 mg Film Tablet

ALEVE 220 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


ALEVE 220 mg Film Tablet Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın