ALERFIN Oral Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klorfeniramin maleat’tır. ALERFIN Oral Çözelti, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. Nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik; mevsimsel alerjik rinitin (saman nezlesi) belirtileri olan  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma, burun tıkanması ve burun akıntısı gibi belirtilerin tedavisinde kullanılır.

ALERFIN Oral Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik; mevsimsel alerjik rinitin (saman nezlesi) belirtileri olan  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma, burun tıkanması ve burun akıntısı gibi belirtilerin tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız ya da yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon) varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilacı 2 yaş altı çocuklarda kullanmayınız.
 5. Eğer epilepsi (sara), karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), göz tansiyonu (glokom) veya artmış göz içi basıncı, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 8. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ALERFIN Oral Çözelti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. İlacınızı tercihen gece yatarken alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, sinirlilik, tansiyonda yükselme, sersemlik, halsizlik, mide bulantısı, kusma, idrar yapma zorluğu gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:   Klorfeniramin maleat

İlaç Marka İsmi: ALERFIN Oral Çözelti

Bir Yorum Yazın