ALEFORT Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Alendronat sodyum, Vitamin D3’tür. ALEFORT  Efervesan Tablet, kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır. Kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda veya osteoporozlu erkeklerde oluşabilecek kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi tedavisinde kullanılır. D vitamini yeterliliğinin sağlanmasına destek olur.

ALEFORT  Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır.
 3. Eğer yemek borusunda darlık veya yemek borusunun boşalmasını geciktiren herhangi bir yemek borusu probleminiz varsa yada kanınızdaki kalsiyum seviyesi aşırı düşük ise veya ileri derecede böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4.  İlacı sabah aç karnına alınız . İlacı içtikten  sonra midenize zarar vermemesi için   30 dakika yatmayınız, uzanmayınız. Ayakta veya oturur vaziyettte  durmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde su harici hiçbir şey yeyip, içmeyiniz.
 5. Eğer en az 30 dakika boyunca dik oturamayacak veya ayakta duramayacak durumda iseniz bu ilacı kullanmayınız. Aksi takdirde bu ilaç mide ve yemek borusunda ciddi problemler oluşturabilir.
 6. Eğer kanınızda kalsiyum seviyesi düşükse, diş tedavisi görüyorsanız veya dişle ilgili bir operasyon geçirme durumu varsa, böbrek fonksiyon bozukluğu, midede   ülser,  on iki parmak bağırsağı hastalığı, sindirim kanalında emilim bozukluğu, kanser hastalığı, böbrek hastalığı, mineral eksikliği, kemoterapi veya radyoterapi görüyorsanız  ya da  yutmada güçlük gibi rahatsızlıklarınız var ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 7. Bu ilaç sorbitol içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 8. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.

ALEFORT  Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. Mideye geçişin kolaylaşması için ilacı ayakta içiniz. İlacı aldıktan sonra 30 dakika boyunca yatmayınız ve uzanmayınız. Bu süre içerisinde normal çeşme suyundan başka hiçbir şey yeyip içmeyiniz. Günde 1 doz alınması önerilmektedir.

İlacın  Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Eklem, kemik ve kas ağrısı, çene ağrısı, şişlik, sırtta  ve karın  boşluğunda ağrı ve yanma,  midede ülser, mide yanması , yemek borusu iltihabı , yemek borusu ülseri, oniki bağırsak iltihabı ve göğüs ağrısı gibi şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görülüyorsa derhal ilacı kesip doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Alendronat sodyum, Vitamin D3

İlaç Marka İsmi: ALEFORT  Efervesan Tablet

Bir Yorum Yazın