ALATAB 600 mg HR 30 Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi alfa lipoik asit (Thioctic Asid)‘ tir. ALATAB 600 mg  HR Film Tablet, tip 2 veya tip 1 diyabetli (şeker hastalığı) olanlarda,  kandaki yüksek glikozun (şekerin) sebep olduğu nöropatilerde (sinir harabiyetinde) görülen el, ayak parmakları, bilekler, kollar ve bacaklarda  yanma, karıncalanma, uyuşukluk, hissizlik, kas güçsüzlüğü, kronik yorgunluk ve ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yüksek kan şekerinin vücuttaki  organlara (karaciğer, göz ve damarlara), motor, otonom ve duyusal sinirlere verebileceği zararları azaltmaktadır.

 

ALATAB  600 mg HR Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. ALATAB‘ın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Diyabetli kişilerin alkollü içecekler kullanması, diyabetin sinirlere verdiği harabiyeti arttırabileceğinden, kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar.
 3. ALATAB‘ı düzenli bir şekilde atlamadan her gün günün aynı saatinde  kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar reçete ettirmelisiniz.  Kullanımı hekime sorulmadan bırakılmamalı, aksi halde hastalığınız daha kötüye gidebilir.
 4. Bu ilacı sütlü mamüllerle beraber aynı zamanda almayınız.  Bu tür besinlerin alımıyla ilaç alımı arasında en az yarım saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 5. ALATAB kullanımınız süresince idrarınız normalden daha değişik kokabilir. Bunun için endişelenmeyiniz.
 6. ALATAB 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 7. Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, hekime sormadan kullanılmamalı, hamilelikte sadece hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması mümkündür.
 8. Eğer kan şekeriniz çok fazla yükselirse, aşırı susuzluk veya  açlık hissedebilirsiniz ya da idrar yapımı normalin üzerine çıkabilir. Eğer kan şekerinizde yükselme belirtileri var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Kan şekeri seviyesinin düştüğüne dair  belirtiler olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.
 10. Diyabetin sebep olduğu nöropatide, vücuttaki bütün sinirlerin korunması için kan şekeri düzeyinin olabildiğince normal düzeylerde tutulması gerekmektedir.

 

ALATAB  600 mg HR Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. İlacın her bir dozu 1 bardak suyla beraber yutulur. Günün ilk yemeğinden yaklaşık 30 dakika kadar önce kullanılmalıdır.
 2. Besinlerle beraber kullanılması ilacın emilmesinde azalmaya neden olabileceğinden, bilhassa mide boşalmasında gecikme problemi olanlarda, aç karnına kullanmak ilacın emilmesini hızlandırır.
 3. ALATAB’ı hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Kan şekerinde aşırı düşme, ciltte kırmızı kaşıntılı kabartılar, mide bulanması, kusma, mide ağrısı ve ishal ilacın sık rastlanmayan yan etkileridir. Bu yan etkilerden birisi veya bir kaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen hekiminize haber veriniz.
 2. ALATAB ilacı kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, acilen bir sağlık kuruluşuna müracaata bulununuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Thioctic Asid
İlaç Marka İsmi: ALATAB 600 mg HR 30 Film Tablet

ALATAB 600 mg HR 30 Film Tablet prospektüsü, kullanma talimatı

ALATAB 600 mg HR 30 Film Tablet prospektüsü, kullanma talimatı

ALATAB 600 mg HR 30 Film Tablet kısa ürün bilgisi

ALATAB 600 mg HR 30 Film Tablet kısa ürün bilgisi

2 Yorum

 1. Şenay sekizkardes 17 Ocak 2020
  • Havvacan 31 Ocak 2020

Yorum Yap