AIRPLUS 50/250 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Salmeterol (50 mcg) ve Flutikazon propiyonat (250 mcg)’ tır.  AIRPLUS 50/250 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz,solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir.  Etkisi en az 12 saat devam eder.  İltihap giderici  etkisi ile, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. AIRPLUS, yetişkinlerde ve 12 yaş üzeri çocuklarda, astım hastalığının basamaklı tedavisinde 3. basamaktan itibaren astım ataklarının önlenmesi, kontrol altına alınması ve nefes alma problemlerinin hafifletilmesinde; düzenli tedavide orta ve ağır Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerinin ve atak sıklığının azaltılmasında kullanılır. Düzenli olarak her gün kullanılması gerekir.

AIRPLUS 50/250 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AIRPLUS, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Etkisi en az 12 saat sürer.
 3. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
 4. Eğer karaciğer hastalığınız ya da şeker hastalığınız varsa veya akciğerinizde iltihaplanma (enfeksiyon),  yüksek kan basıncı, yüksek tiroid,  düzensiz kalp ritmi veya kalp ile ilgili bir problem yaşıyorsanız ya da kan potasyum seviyesiniz düşükse; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 5. Tüberküloz tedavisi görüyorsanız ya da daha önce tüberküloz geçirdiyseniz;  kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir Çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
 7. Tam fayda sağlamak için, düzenli kullanmanız gerekir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AIRPLUS 50/250 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Sadece inhalasyon yolu (ağızdan soluyarak) ile kullanılır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 4. •12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: günde 2 kez 1 inhalasyondur.
 5. İnhalasyon, her gün aynı saatlerde inhalasyon cihazı kullanılarak  yapılmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. AIRPLUS kullanırken, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, farenjit yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salmeterol, Flutikazon propiyonat
İlaç Marka İsmi:  AIRPLUS 50/250 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz
Sırasıyla, Solunum Sistemi, Obstrüktif Solunum Sistemi Hastalıkları, Adrenerjikler, İnhalan, Adrenerjikli kombinasyonlar ve salmeterol + flutikazon şeklinde sınıflandırılmış olup, R03AK06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebilirsiniz.
AIRPLUS 50/250 mcg için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, AIRPLUS ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, AIRPLUS dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeleri kapsar.)

AİRPLUS 50-250 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz Kullanma  Talimatı (ilaç prospektüsü)


AİRPLUS 50-250 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)

AİRPLUS 50-250 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz kısa ürün bilgisi

AİRPLUS 50-250 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz kısa ürün bilgisi

AIRPLUS’ı size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca AIRPLUS’ı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde ilacın sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

 

 

Yorum Yap