AFEBRYL Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Parasetamol (200 mg), Asetilsalisilik asit (300 mg) ve Vitamin C (300 mg)‘dır. AFEBRYL  Efervesan Tablet, hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin giderilmesinde etkilidir. AFEBRYL, soğuk algınlığı  ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş, üşüme, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı gibi hastalık belirtilerinin giderilmesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası ağrı, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, nevralji, siyatik, kas ağrısı, bel-sırt-boyun ağrısı gibi akut kas ve iskelet sistemi ağrıları, kireçlenmeye bağlı ağrılar ile eklem ve kaslardaki   incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore)  ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Kullanımı 16 yaş ve üstü gençler ve yetişkinler içindir.

AFEBRYL Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. AFEBRYL, grip ve soğuk algınlığına bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülen ağrı ve ateşli durumlar ile  hafif – orta dereceli akut ağrılarda  ve ateşli durumlarda kullanılır.
  3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
  4. Parasetamol içeren diğer ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
  5. Ağır karaciğer veya böbrek hastalığınız ya da nadir görülen herhangi bir kan hastalığınız var ise (glukoz-6-fosfat dezhidrojenaz eksikliği) veya tuzdan uzak durmanız gerekiyorsa; kullanmayınız.
  6. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa ya da astım, yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü ya da ağır adet kanamanız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  8. 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmediğinden doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AFEBRYL Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu oda sıcaklığında, yarım bardak suda hafifçe karıştırarak eritiniz ve bekletmeden içiniz.
  3. 16 yaş ve üstü gençler ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: günde  1 ila 4 tablettir. İki ilaç alımı arasındaki
    süre genellikle 4 saattir. Maksimum dozlar, bir kerede 2 tablet ve 24 saatte 6 tablettir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, baş dönmesi, sinirlilik, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Asetilsalisilik asit, Vitamin C
İlaç Marka İsmi: AFEBRYL  Efervesan Tablet

AFEBRYL Efervesan Tablet Kullanma Talimatı


AFEBRYL Efervesan Tablet Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın