ADVIL LIQUIGELS 200 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi İbuprofen‘dir. ADVIL LIQUIGELS 200 mg Kapsül, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Romatizmal hastalıklarda, iltihaba bağlı ağrı ve sertlik halini iyileştirir, şişmeyi azaltır, tutma gücünü ve eklemlerin esnekliğini (fleksiyon-bükülme yeteneğini) arttırır. ADVIL LIQUIGELS, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit ve ankilozan spondilite bağlı ağrılar, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, gut artriti (damla hastalığı) ağrıları, diş tedavisi ve diş eti iltihabına bağlı ağrılar, baş ağrısı, kas ağrısı, soğuk algınlığına bağlı ağrılar, eklem ve kaslardaki incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar, ameliyat sonrası ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

ADVIL LIQUIGELS 200 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ADVIL, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da aspirin ve türevlerinin kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonla karşılaştıysanız ya da  tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, iltihabi bağırsak hastalığı, yüksek tansiyon, koroner arter yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliğiniz, depresyon veya duygu durum bozukluğunuzun tedavisi için Monoamin oksidaz inhibitörü kullanıyorsanız yada son 14 gün içinde kullandıysanız, beyin damarları ile ilgili kanama veya başka bir aktif kanamanız varsa; kullanmayınız.
 4. Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritm bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum ) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa, prostat büyümesi ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa, tiroid beziniz hızlı çalışıyorsa ya da böbrek üstü bezi tömörü veya bir bağ dokusu hastalığı olan Sistemik Lupus Eritematoz (SLE) rahatsızlığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. Özellikle yaşlı hastalarda kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama veya delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 7. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 10. • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Kullanımı baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

ADVIL LIQUIGELS 200 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın midede  yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya sütle birlikte almanız önerilir.
 3. Ağrının şiddetine göre 4-6 saatte bir 1 veya 2 şer kapsül önerilir. Günde 6 kapsülden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Ağrı artar ya da 10 günden fazla sürerse, ilacın kullanımına son verip, bir doktora başvurunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, gaz, kabızlık ve kusma seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen
İlaç Marka İsmi: ADVIL LIQUIGELS 200 mg  Kapsül

ADVIL LIQUI-GELS 200 mg  Kapsül  kullanma talimatı


ADVIL-LIQUI-GELS-200-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Yorum(2)

 1. 20 Şubat 2017
 2. 11 Ağustos 2017

Bir Yorum Yazın