ADVAGRAF 5 mg Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Takrolimus‘ tur. ADVAGRAF 5 mg Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül, bağışıklığı baskılayan (immünosüpresan) bir ilaçtır. Organ naklini takiben (örn. karaciğer, böbrek, kalp) vücudun bağışıklık sistemi yeni organı reddetmeye çalışacaktır.  ADVAGRAF, vücudun bağışıklık cevabını kontrol ederek, vücudun nakledilen organı kabul etmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. ADVAGRAF çoğu kez, bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Ayrıca nakledilen karaciğer, böbrek, kalp ya da diğer organların devam eden red reaksiyonu için ya da daha önceden uygulanan bir tedavinin transplantasyondan sonraki bağışıklık cevabını kontrol edemediği durumlarda da kullanılabilir.

ADVAGRAF 5 mg Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ADVAGRAF, vücudun bağışıklık cevabını kontrol ederek, vücudun nakledilen organı kabul etmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
 3. Eğer makrolid antibiyotiklerin alt grubundaki herhangi bir antibiyotiğe (örn. eritromisin, klaritromisin, josamisin) karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa, bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Nakledilen organınızın reddini önlemek için bağışıklık sisteminizin baskılanmasına ihtiyaç duyduğunuz sürece ilacınızı her gün almanız gerekecektir. Doktorunuzla düzenli olarak iletişim halinde olmalısınız.
 5. Bazı durumlarda ADVAGRAF kullanımı özel dikkat gerektirir.
  • Tedaviniz sırasında doktorunuz zaman zaman bir takım testler yaptırmanızı (kan, idrar, kalp fonksiyonu, görme ve nörolojik testler dahil) isteyebilir. Bu oldukça normaldir ve doktorunuzun sizin için en uygun ilaç dozunu ayarlayacaktır.
  • Almanız gereken ADVAGRAF’ un dozunu ve etkinliğini etkileyebileceği için, St. John’s Wort (Hipericum perforatum) (Sarı Kantaron) gibi bitkisel ilaçları ya da diğer herhangi bir bitkisel ürünü kullanmaktan kaçınınız. Şüphede olduğunuz takdirde, herhangi bir bitkisel ürün ya da ilacı kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.
  • Eğer karaciğer problemleriniz varsa ya da karaciğerinizi etkilemiş olabilecek bir hastalık geçirdiyseniz, alacağınız ADVAGRAF dozunu etkileyebileceği için lütfen doktorunuza söyleyiniz.
  • Eğer titreme, ateş, bulantı veya kusma gibi belirtilerin eşlik ettiği veya etmediği şiddetli karın ağrısı hissederseniz,
  • Eğer bir günden uzun süre ishal olursanız, lütfen doktorunuza söyleyiniz, çünkü aldığınız ADVAGRAF dozunun ayarlanması gerekebilir.
  • Eğer ‘QT uzaması’ olarak adlandırılan bir elektriksel aktivite değişiminiz varsa,
  ADVAGRAF kullanırken uygun koruyucu kıyafetler giyerek ve yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanarak, güneş ışığına ve UV ışığına maruz kalmamalısınız.. Bunun nedeni, bağışıklık sistemini baskılayan tedavilerde kötü huylu cilt değişikliklerine dair potansiyel risk olmasıdır.
  • Eğer herhangi bir aşılamaya ihtiyacınız olursa, öncesinde doktorunuza danışınız. Doktorunuz en iyi şekilde ne yapılması gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.
  ADVAGRAF kullanan hastalarda, lenfoproliferatif hastalıkların gelişme riskinin yüksek olduğu raporlanmıştır. Bu hastalıklarla ilgili olarak belirli tavsiyeler için doktorunuza danışınız.
  Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
 6. İlacın kullanımı sırasında greyfurt ve greyfurt suyu tüketmeyiniz.
 7. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını kesmeyiniz ve doz miktarını değiştirmeyiniz. Tedavinizi durdurmak, nakledilen organınızın reddedilme riskini artırabilir. Doktorunuz bunu yapmanızı söylemedikçe tedavinizi kesmeyiniz.
 8. •18 yaşından küçük çocuklarda ve ergenlerde kullanılması önerilmemektedir.
 9. Hamile iseniz ya da hamilelik şüpheniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Tedaviniz süresince bebeğinizi emzirmeyiniz.

 

ADVAGRAF 5 mg Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Nakledilen organınızın reddini önlemek için başlangıç dozu, vücut ağırlığınıza göre hesaplanarak doktorunuz tarafından belirlenecektir. Transplantasyondan hemen sonraki başlangıç dozları genellikle nakledilen organa bağlı olarak vücut ağırlığı (kg ) başına günlük 0.10 – 0.30 mg aralığında olacaktır.
 3. Dozunuz genel durumunuza ve kullanmakta olduğunuz diğer bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara bağlıdır. Doğru dozu belirlemek veya zaman zaman dozu ayarlamak için doktorunuz düzenli kan testlerine ihtiyaç duyacaktır. Durumunuz istikrarlı olduğunda, doktorunuz genellikle ilaç dozunuzu azaltacaktır. Doktorunuz size alacağınız kapsül miktarını ve sıklığını tam olarak söyleyecektir.
 4. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa ağızdan alınır.
 5. ADVAGRAF ’ u aç karnına (boş mide ile) veya yemekten en az 1 saat önce veya 2 ila 3 saat sonra almalısınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kan şekeri yükselmesi, şeker hastalığı, kanda potasyum yükselmesi, yüksek tansiyon, böbrek bozukluğu, uykusuzluk, baş ağrısı, titreme, mide bulantısı ve ishal çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Takrolimus
İlaç Marka İsmi:  ADVAGRAF 5 mg Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül

ADVAGRAF 5 mg Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül kullanma talimatı


ADVAGRAF 5 mg Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın