ACULAR LS Steril Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi   Ketorolak Trometamin’dir. ACULAR LS Steril Göz Damlası, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Saman nezlesi olan hastalarda gözdeki alerjik belirtilerin (gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma gibi) giderilmesinde ve göz ameliyatlarından sonra iltihaplanmanın önlenmesinde kullanılır.

ACULAR LS Steril Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz, varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Saman nezlesi olan hastalarda gözdeki alerjik belirtilerin (gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma gibi) giderilmesinde ve göz ameliyatlarından sonra iltihaplanmanın önlenmesinde kullanılır.
 3. Eğer şeker hastalığınız veya göz tansiyonunun (glokom) varsa ya da kuru göz sendromu, son zamanlarda göz ameliyatı olduysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlığınız hakkında bilgi veriniz.  İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Eğer herhangi bir kanama ve kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa ve  varfarin Coumadin kullanıyorsanız, ACULAR LS Steril Göz Damlasını kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.
 5. Göz tansiyonunuz varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 6. Kontakt lens kullanıyorsanız,  bu ilacın kullanımı yumuşak kontakt lenslerin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 7. İlacı  yüksek dozlarda ve daha uzun süre kullanmak, gözlerinizde oluşabilecek yan etkileri arttırabileceğinden doktorunuzun önerdiği dozda ve süre boyunca kullanınız.
 8. İlacı sadece hasta olan gözünüze uygulayınız.
 9. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 10. Doktorunuz reçete etmedikçe, diğer bir göz damlası kullanmayınız.
 11. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren akviteler için, görmenizin netleşmesini bekleyiniz.
 12. Bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ACULAR LS Steril Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı sadece hasta olan gözünüze uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1.  Gözlerde geçici yanma, batma, ağrı, kaşıntı, göz kuruluğu, göz yaşarması, göz kapaklarında şişme, ve baş ağrısı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Ketorolak Trometamin

İlaç Marka İsmi: ACULAR LS Steril Göz Damlası

Bir Yorum Yazın