ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet

Endikasyon Bilgisi :

ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet‘in etken maddesi Kinapril’dir. Bu ilaç, vücutta kan damarlarını genişletici etkiye sahiptir ve yüksek kan basıncının düşürülmesini sağlayan ADE (anjiyotensin dönüştürücü enzim) inhibitörü grubu ilaçlarından biridir. ACUITEL, hipertansiyon tedavisinde ve diüretikler veya kalp glikozidleri ile kombine olarak konjestif kalp yetmezliğinde kullanılmaktadır. 

 

ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. ACUITEL ilacın içindeki etken maddeye ya da bileşenlere daha önceleri sizde hassasiyet geliştiyse bu ilacı kullanmamanız gerekir.
 2. Hekim önerisi olmadan ACUITEL tedavisini kendi kendinize durdurmayınız. Zira tansiyonunuz tedavi öncesinde olduğu gibi tekrar yükselebilir.
 3. Şayet diyabet hastasıysanız ya da böbrekleriniz yeterli derecede çalışmıyorsa ve siz  kan basıncınızı düşürmek için alişkiren’le tedavi görüyorsanız; aort damarı kapağınızda darlık var ise; emzirme dönemindeyseniz ve çocuğunuza süt veriyorsanız ya da gebe iseniz ACUITEL tedavisi size uygulanmamalıdır.
 4. Ciddi bir böbrek rahatsızlığınız var ise veya diyalize giriyorsanız ya da ağır karaciğer yetmezliği, kontrol altına alınamayan kalp yetmezliği, antihistaminik ilaç kullanımı, vücutta tümör varlığı, kanser tedavisi görüyor olmak, bağışıklık sisteminde zayıflamaya bağlı öksürme, boğaz şişmesi, yüksek ateş, titreme gibi enfeksiyon semptomları, kanda düşük potasyum düzeyi durumlarından herhangi birisi sizde mevcut ise; ACUITEL almadan önce hekiminizle bu hususları konuşmanız önemlidir.
 5. ACUITEL 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.
 6. Bu ilaç, hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.
 7. ACUITEL içinde laktoz bulunur. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassasiyetiniz olduğu size bildirilmişse; bu ilacı kullanmadan önce hekiminizle irtibat kurunuz.
 8. Şayet yakın bir zamanda ameliyat olacaksanız ya da size anestezi ilacı verilecekse; ameliyattan belli bir süre önce ACUITEL‘le tedavi gördüğünüzü cerrahınıza bildirmelisiniz.

 

ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet Nasıl kullanılır, kullanım Şekli:

 1. ACUITEL de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz ACUITEL’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. ACUITEL ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. ACUITEL günde 1-2 defa kullanılır. İlacınızın her bir dozunu 1 bardak suyla beraber alınız. ACUITEL  tercihen yemek öncesi veya sonrası da kullanılabilir. Doz atlamayı önlemek için ACUITEL’i her gün günün aynı saatlerinde kullanmaya  özen göstermeniz çok önemlidir.
 3. Hipertansiyonun tedavisinde kullanılması gereken ACUITEL dozu :  günde 10 mg’la tedaviye başlanır. Şayet bu dozla tansiyonun düşmesinde yeterli fayda sağlanamıyorsa; bu doz hekim tarafından aşama aşama 80 mg a kadar çıkarılabilir.
 4. Konjestif kalp yetersizliğinde kullanılması gereken ACUITEL dozu : Böbrek yetmezliği olanlarda ve yaşlı hastalarda  ACUITEL‘le tedaviye en düşük doz olan 2,5 mg lık dozla başlanması öngörülür.  Bu doz hekim tarafından aşamalı olarak en fazla 40 mg a kadar çıkarılabilir.

 

ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet’le etkileşim oluşturabilecek ajanlar:

Genel, bölgesel veya lokal anestezi ilaçlarıaliskiren veya kandesartan, telmisartan, losartan,  valsartan, irbesartan, rilmeniden gibi Anjiyotensin II reseptör blokörleri; kan basıncını düşürücü diğer ilaçlar ve idrar sökücüler; tetrasiklin (enfeksiyona karşı kullanılır); trimetoprim,  sulfametoksazol vb. (antibiyotik ilaçlar); potasyum içeren ilaçlar, tuz ve tuz türevleri; lityum içeren ilaçlar; hidrokortizon, deksametazon, prednizolon (kortizonlu ilaçlar); meksiletin, kinidin, flekainid, prokainamid, disopiramid, propafenon, tokainid (antiaritmik ilaçlar); Antineoplastik ilaçlar(kanser ilaçları),  gut ilacı allopurinol (ürik asit düşürücü); tetrakosaktrin (Sintropin); vücutta eklemlerin, sindirim sisteminin iltihabi hastalıklarında kullanılan bağışıklığı başkılayıcı ilaçlar (İmmunsupresifler);  mide asidini giderici ilaçlar; alkol, antidepresan ilaçlar, uyku ilaçları; vildagliptin vb. diyabet ilaçları; aspirin türevleri, ibuprofen, etodolak, meloksikam, diklofenak vb. ateş düşürücüler, ağrı kesiciler ve iltihap azaltıcı( Nonsteroid Antiinflamatuvar) ilaçlar; enjeksiyon yoluyla verilen sodyum orotiyomalat vb. altın içeren ilaçlar; rapamisin, temsirolimus vb. tümör hücrelerinin çoğalmasını durduran anti-kanser ilaçlar.
Yukarıda belirtilen ilaçlardan biriyle tedavi görüyorsanız; bunlar ACUITEL‘le etkileşebileceğinden hekiminize danışmadan söz konusu ilaçlarla beraber kullanmayınız.

 

ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. ACUITEL kullandığınız süreçte nefes almada zorlanma, hırıltılı ses çıkarma, kalp atışlarında düzensizlik, çarpıntı, idrar yollarında enfeksiyon belirtileri, kansızlık, baş dönmesi hissi, vücutta şişlik, kilo alma, bayılma, ciltte soyulma, üritker, ciddi kabartılar, kırmızı cilt döküntüsü, vücutta sebebi belli olmaya morluklar, kolay kanama, ten renginde solukluk, sararma meydana gelirse; bunlar sizde ACUITEL’e alerjik reaksiyon geliştiğinin göstergesidir. Nadiren görülebilecek ancak çok ciddi olan bu yan etkilerden birini kendinizde  gördüğünüzde hiç vakit kaybetmeden hekiminizi arayınız ya da acil sağlık yardımı için bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. ACUITEL‘in sıklıkla görülebilen yan etkileri: Ağız kuruluğu, sinirli ruh hali, depresyon, uykululuk, mide bulantısı, kusma, başağrısı, baş dönmesi, bitkinlik, eklem ve kas ağrısı, nezle, öksürük, boğaz iltihabı, iktidarsızlık, hafif şiddette cilt kaşıntısı ya da cilt döküntüsüdür.

İlaç Etken Maddesi : Kinapril
İlaç Marka İsmi : ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet
İlaç Etken Maddesi : Kinapril hidroklorür
ACUITEL 20 mg sırasıyla Kalp Damar Sistemi, Renin-Anjiyotensin Sistemi, ACE inhibitörleri ve kinapril şeklinde sınıflandırılmış olup, C09AA06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz ACUITEL, PFİZER İLAÇLARI  firmasının ürünüdür.
ACUITEL 20 mg için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, ACUITELne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi ACUITEL 20 mg bölünebilir film Kaplı Tablet hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet kullanma talimatı


ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet kullanma talimatı

ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet kısa ürün bilgisi

ACUITEL 20 mg bölünebilir film kaplı tablet kısa ürün bilgisi

ACUITEL ’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız hastalığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

Yorum Yap