ACTOS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Pioglitazon hidroklorür’dür.  ACTOS Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) durumunda diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır. Ağızdan verilen diğer diyabet ilaçları ile yeterli kan şekeri kontrolü sağlanamayan hastalarda tek başına ya da diğer ağızdan verilen diyabet ilaçları ile birlikte kullanılır. Ayrıca insülin ile birlikte, sadece metformin isimli şeker hastalığında kullanılan diğer bir ilaç kullanılamıyorsa kullanılabilir.

ACTOS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur.
 3. Eğer diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 5. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma durumları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. Bu ilacın kullanımı kalp sorunları  riskini arttırmaktadır. Buna karşın şeker hastalığınızı tedavi ettirmemek kalbinize ve diğer organlarınıza zarar vereceğinden ilacın kullanımının fayda ve zararlarını doktorunuzla mutlaka görüşünüz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 8. ilacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Karaciğer hastalığınız, konjestif kalp yetmezliğiniz veya kalp hastalığınız, kalp krizi öykünüz ya da  felç öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.
 10. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ACTOS Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Genellikle günde bir kez alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Görme bozukluğu , vücutta şişme ve ani kilo alma, mide bulantısı, karın ağrısı, koyu idrar, iştah kaybı , sarılık,  durumlarından herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Pioglitazon hidroklorür

İlaç Marka İsmi: ACTOS Tablet

Bir Yorum Yazın