ACTIQ 200 MCG PASTİL

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Fentanil, opioidler adı verilen güçlü ağrı kesici grubun üyesidir. ACTIQ 200 MCG PASTİL, opioid olarak bilinen ağrı kesici pastildir. Süreğen ağrıları için opioid tedavisi uygulanmakta olan erişkin kanser hastalarında, aniden o-rtaya çıkan şiddetli ağrıların (kaçak ağrı) kontrol altına alınması için ağızda eritilerek kullanılır. Kaçak ağrılar, normalde klasik opioid ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen ağrılara ek olarak ortaya çıkan ani ağrılardır. Her bir ACTIQ kutusunda, her biri ayrı ambalajlanmış 3 adet pastil bulunur. Pastiller ağız
içinde kolayca eritilmesi için bir sapa tutturulmuştur. Her bir pastil 200 mcg fentanil içerir. Bu ilaç sadece kırmızı reçete denilen özel bir reçeteyle (uyuşturucu reçetesi) kullanıma sunulmaktadır.

 

ACTIQ 200 MCG PASTİL Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Sürekli ağrılarınızı kontrol altına almak için en az bir hafta süreyle düzenli olarak opioid türü bir ağrı kesici kullanmadıysanız (Bu ilaçları kullanmadan ACTIQ’i kullanmayınız çünkü soluk alıp vermenizi tehlikeli bir şekilde yavaşlatabilir veya soluk alıp vermeniztümüyle yüzeyselleşebilir, hatta durabilir);
 2. Halen monoamin-oksidaz (MAO) inhibitörü ilaç (ağır depresyon durumunda kullanılan bir ilaç) kullanıyorsanız ya da son iki hafta içerisinde kullandıysanız;
 3. Soluk alıp vermenizle ilgili ciddi problemler ya da ağır bir tıkayıcı akciğer rahatsızlığınız var ise;
 4. İlacın etken maddesine veya bu ilacın bileşenlerinden herhangi birine  karşı aşırı hassasiyetiniz varsa bu ilacı kullanmaktan kaçınınız.
 5. Eğer, kafa travması geçirmişseniz, kalp ritminizde yavaşlama; karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız var ise (bu organlarınızın ilacın parçalanmasında görevleri bulunur);  nefes almada zorluk çekiyorsanız (astım, hırıltılı solunum ya da soluk kesilmesi); vücudunuzda dolaşan sıvı miktarında azalmaya bağlı bir tansiyon düşüklüğü durumunuz var ise ya da diyabetiniz varsa; bu ilacı almadan önce rahatsızlıklarınızı hekiminizle paylaşınız.

ACTIQ ’in yiyecek ve içecek ile kullanılması

 1. ACTIQ tok veya aç karnına alınabilir. İlacı almadan önce ağzınızı nemlendirmek için bir miktar su içebilirsiniz, ancak pastili ağzınızda eritirken herhangi bir şey yeyip içmeyiniz.
 2.  ACTIQ kullanırken greyfurt suyu tüketmemelisiniz, çünkü ilacın vücutta parçalanmasını etkileyebilir.
 3. ACTIQ kullanırken alkol alınmamalıdır. Alkol ilacın olumsuz istenmeyen yan etkilerini arttırabilir.

 

Emzirme ve hamilelik döneminde iseniz,

 1. Hekim tavsiye etmediği sürece gebelikte ACTIQ kullanılmamalıdır. Doğum esnasında ACTIQ alınmamalıdır, zira ilacın etken maddesi yeni doğan bebekte solunum güçleştirebilir. Tedavi sürerken hamile kalırsanız, hemen hekiminizle irtibata geçiniz.
 2. Emziriyorsanız, bu ilacı hekime danışmadan kullanmamalısınız. Bu ilaç  anne sütü aracılığıyla bebeğe zarar verebilir. Hekiminizle görüşmeden bu dönemlerde ACTIQ kullanmayınız. En son aldığınız ACTIQ pastilin üzerinden 24 saat geçtikten sonra, çocuğunuzu emzirebilirsiniz.

Araç ve makine kullanımı

 1. ACTIQ aldıktan iki üç saatlik bir aradan sonra  araç ya da makine kullanıp kullanamayacağınız
  hususunu   hekiminizle görüşünüz. Uykululuk veya sersemlik hali var ise; çift görme ya da görmenizde bozukluk veya dikkatinizi toplamakta zorlanıyorsanız araç ve makine kullanmaktan sakınınız.

Diğer ilaçlarla etkileşimi :

 1. Reçetesiz alınan ilaçlar, aşılar ve bitkisel ilaçlar da dahil olmak üzere başka herhangi bir ürün kullanıyorsanız  veya yakın geçmişte kullandıysanız, hekiminize söyleyiniz.
 2. Bu ilaçla tedavi görmeye başlamadan önce; uyku veren ilaçlar, endişe-kaygı (anksiyete) tedavisinde kullanılan ilaçlar, antihistaminik – alerji ilaçları ya da trankilizanlar gibi normalde sizi rahatlatıcı (uyku yapan ilaçlar)
  bir etkiye sahip ilaçlardan herhangi biriyle tedavi görüyorsanız hekiminizle bu konuyu konuşunuz.
 3. ACTIQ 200 MCG PASTİL’in vücutta yıkılmasını sağlayan mekanizmalar üzerinde
  etkileri olabilen ritonavir gibi AIDS ilaçları, ketokonazol, itrakonazol ya da flukonazol gibi CYP3A4 inhibitörü olan mantar ilaçları;  bakteri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan troleandomisin, klaritromisin ya da eritromisin gibi antibiyotik ilaçlar.

ACTIQ sizi uykulu hissettiren aşağıdaki ilaçların etkisini artırabilir:

 1. Diğer güçlü ağrı kesici ilaçlar (ağrı ve öksürük için kullanılan kodein gibi opioidtipi ilaçlar), Propofol, etomidat gibi ameliyat sırasında sizi uyutmak için kullanılan genel anestezikler,  Süksametonyum, veküronyum gibi kas gevşeticiler, Lorezepam, midazolam gibi uyku ilaçları, Sitalopram, bupropiyon gibi depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, Difenhidramin, klorfeniramin gibi alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar, Hidroksizin, alprazolam, klordiazepoksit gibi anksiyete (endişe) ve risperidon, ketiapin, klozapin gibi psikoz (düşünce ve duyunun ağır oranda bozulduğu zihinsel hastalık) tedavisinde kullanılan ilaçlar, Yüksek kan basıncının tedavisinde kullanılan klonidin gibi ilaçlar.
 2. Bazı depresyon ya da psikoz tedavisinde kullanılan ilaçları kullanıyorsanız yan etki tehlikesi artmaktadır. ACTIQ bu ilaçlarla etkileşime girebilir ve zihinsel durum değişiklikleri [örn., ajitasyon (huzursuzluk), halüsinasyonlar (gerçek olmayan şeyleri görme ya da işitme), koma] ve 38°C’nin üzerinde vücut sıcaklığı, kalp hızında artış, düzensiz kan basıncı ve reflekslerin artışı, kas sertliği, koordinasyon eksikliği ve/veya mide-bağırsağa ilişkin belirtiler (örn., bulantı, kusma, ishal) gibi başka etkiler yaşayabilirsiniz. Hekiminiz ACTIQ ’in sizin için uygun olup olmadığı hakkında bilgi verecektir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız, bu hususta hekiminizle konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla ACTIQ kullandıysanız:

 1. Bu durumda en sık olarak kendinizi uykulu hissedersiniz, bulantınız olabilir ya da sersemlik hali görülebilir. Pastil tam olarak bitmeden bu belirtileri hissederseniz pastili ağzınızdan çıkararak size yardım etmesi için birini çağırınız.
 2. ACTIQ’in ciddi yan etkilerinden biri soluk alıp vermenizin yavaşlaması ya da yüzeyselleşmesidir. Bu durum aldığınız ACTIQ dozu çok yüksek olduğunda ya da çok fazla sayıda pastil aldığınızda görülebilir. Böyle bir durumda acil tıbbi yardım bulabileceğiniz bir yere başvurunuz. ACTIQ’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir hekim veya eczacı ile konuşunuz.

Aşırı doz belirtileri şunlardır: Bu durumda en sık olarak kendinizi uykulu hissedersiniz, bulantınız olabilir ya da
sersemlik hali görülebilir. Pastil tam olarak bitmeden bu belirtileri hissederseniz pastili ağzınızdan çıkararak size yardım etmesi için birini çağırınız.

 1. ACTIQ’in ciddi yan etkilerinden biri soluk alıp vermenizin yavaşlaması ya da yüzeyselleşmesidir. Bu durum aldığınız ACTIQ dozu çok yüksek olduğunda ya da çok fazla sayıda pastil aldığınızda görülebilir. Böyle bir durumda acil tıbbi yardım bulabileceğiniz bir yere başvurunuz. ACTIQ’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir hekim veya eczacı ile
  konuşunuz.

 

ACTIQ 200 MCG PASTİL’ in Kullanım Şekli :

 1. Bir kutuda üç pastil vardır ve her bir pastil tek başına blister ambalajında içindedir. Ambalajı yalnızca ilacı almaya hazır olduğunuzda açınız. ACTIQ’in ambalajını yazılı yüzü sizden uzakta kalacak şekilde tutunuz ve kısa tarafından kavrayınız. Makasla ambalajın uzun tarafından mümkün olduğunca uca yakın kesiniz.
 2. Ambalajın üzerinde yazı olan bölümünü çekerek ambalajdan tümüyle ayırınız.
 3. Pastili ambalajından çıkararak ağzınızda yanak ile diş etiniz arasına yerleştiriniz. Sapından tutarak ve özellikle yanaklarınız boyunca olacak şekilde pastili ağız içinde hareket ettirerek ve arasıra döndürerek erimesini sağlayınız.
 4. En etkili bir şekilde ağrıdan kurtulabilmek için pastil 15 dakikada eritilmelidir. Daha hızlı eritilirse, gereğinden daha fazla miktarda ilaç yutulacak ve bu durumda ağızdan doğrudan vücudunuza alınan miktar azalacağından ağrılarınızdan kurtulmanız daha fazla zaman alacaktır.
 5. Pastili ısırmayınız, çiğnemeyiniz ve emmeyiniz. Çünkü bu durumda ağızdan doğrudan kan dolaşımınıza geçen miktar, önerildiği şekilde alınana göre daha az olacağından ağrılarınızdan kurtulmanız daha fazla zaman alacaktır.
 6. Bir kaçak ağrı döneminde herhangi bir nedenle bir tableti bitiremiyorsanız hekiminizle konuşunuz.
 7. Bir kez kaçak ağrılarınızı etkili bir şekilde kontrol altına alabilen doza ulaştıktan sonra, günde dört pastilden fazlasını kullanmamalısınız. Günde dörtten fazla pastile ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız hemen hekiminizle görüşmelisiniz.  Tek bir kaçak ağrı döneminde ikiden fazla pastil kullanmayınız.
 8. Eğer hasta dışında bir başkasının kazayla ACTIQ aldığını düşünüyorsanız, hemen acil tıbbi yardım çağrısında bulunun. Yardım ulaşana kadar kişiyi uyanık tutmaya çalışın (adını söyleyerek, kol veya omuzlarından sarsarak).
 9. Kaçak ağrınız hala devam ediyorsa, hekiminizin tavsiye ettiği gibi  ACTIQ kullanabilirsiniz. Kaçak ağrınız geçtiyse, kaçak ağrınız bir daha olana kadar ACTIQ kullanmayınız.
 10. Hekiminiz ACTIQ ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine dikkatle uymanız önemlidir. Yanlış kullanım ve hekim tavsiyesi dışında uygulama yapılması hastalığın gidişatını olumsuz şekilde etkiler, dolayısıyla sağlığınıza zararı olur.
 11. Ciddi sağlık riski oluşturabileceği için, başka bir kişi, özellikle çocuklara verilmemelidir. ACTIQ çocuklar için öldürücü olabilecek dozda etkin madde içerdiği için hastalar ve bakıcıları, çocukların ilacı göremeyeceği, erişemeyeceği yerlere ve ambalajına koymaları konusunda eğitilmelidir.
 12. ACTIQ’i ilk defa kullanmaya başladığınızda hekiminiz sizdeki kaçak ağrılar için etkili dozu bulmaya çalışacaktır. ACTIQ’i kullanırken hekiminizin önerilerine kesin olarak uymanız çok önemlidir. Doğru dozu kullanıp kullanmadığınızdan emin olmadığınızda ya da başka sorularınız olursa doktorunuzla temasa geçiniz.
  Pastili ağzınıza yerleştirdiğinizde, ilaç ağzınızda erir ve etkin maddesi salınarak ağzınızdan kan dolaşımınıza katılır. İlacı bu şekilde kullanmanız ilacın vücudunuza hızla emilmesini sağlayarak kaçak ağrınızı hızla düzeltir.
 13. İlacı alırken hızlı bir şekilde ağrınızdan kurtulduğunuzu hissedebilirsiniz. İlacın sizdeki kaçak ağrıları tedavi için etkili dozu bulunana kadar olan dönemde hekiminiz kullandığınız dozla yeterli ağrı kesici etki görülmediğinde, tek bir kaçak ağrı döneminde aynı dozda bir kez daha ACTIQ almanızı isteyebilir. Eğer hekiminiz izin vermediyse aynı kaçak ağrı döneminde ikinci bir defa ACTIQ kullanmayınız. Ayrıca her durumda tek bir ağrı döneminde ikiden fazla ACTIQ kullanmayınız. Günde dört defadan fazla ACTIQ kullanmanız gerekiyorsa hemen hekiminize haber veriniz; bu durumda hekiminiz devamlı ağrı için kullandığınız ilacı değiştirmeye karar verebilir ve sürekli ağrınızı kontrol altına aldıktan sonra ACTIQ dozunuzu arttırabilir. En etkili bir şekilde ağrınızın düzelmesi için ağrınızın nasıl olduğu ve ACTIQ’in
  sizde ne derecede etkili olduğunu hekiminize söyleyiniz ki, dozunuz gerekiyorsa değiştirilebilsin.
  ACTIQ ya da diğer ağrı kesici ilaçlarınızın dozunu kendi kendinize değiştirmeyiniz. Dozdaki değişiklikler ancak hekiminiz tarafından yapılmalı ve izlenmelidir.
 14. Eğer ACTIQ’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa hekiminiz veya eczacınızla görüşmelisiniz.

Çocuklarda kullanımı: Güvenlilik ve etkililik ile ilgili veriler mevcut olmadığından, 18 yaşından küçük hastalarda kullanılmamalıdır.
Yaşlılarda kullanımı: Yaşlı hastalar genç hastalara göre ilaca karşı daha duyarlı olabilir. hekiminiz doz ayarını dikkatle yapmalı ve ilacın zararlı belirtilerine karşı sizi dikkatle izlemelidir.
• Özel kullanım durumları:
Karaciğer veya böbrek yetmezliği: Karaciğer veya böbrek hastalığınız var ise, hekiminiz ilacın dozunu daha dikkatli olarak ayarlayacaktır.

 

ACTIQ 200 MCG PASTİL Yan Etkileri :

Tüm ilaçlar gibi, ACTIQ’in içinde bulunan maddelere hassas olanlarda yan etkiler meydana gelebilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, ACTIQ 200 MCG PASTİL’i kullanmayı kesiniz ve acilen hekiminizi arayınız ya da bir sağlık kuruluşuna gidiniz.

 1. Solunum sıkıntısı, hırıltılı solunum, göğüste ağrı; ellerde, ayaklarda, dudaklarda, yüzde veya tüm vücutta şişme; kalpte çarpıntı, baş dönmesi, bayılma hissi; bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin ACTIQ 200 MCG PASTİL’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça nadir görülür.
 2. ACTIQ’in en ciddi yan etkileri soluk alıp vermenin yüzeyselleşmesi, tansiyon düşmesi ve şok halidir. Eğer aniden çok fazla uykunuz gelirse, soluk alıp vermeniz yavaşlar veya yüzeyselleşirse, bakımınızla ilgili kişinin acilen hekiminizle irtibata geçiniz.
 3. Hasta bakımıyla ilgili kişiler için not: Bakımından sorumlu olduğunuz hastanın ACTIQ kullanırken solunumu yavaşlar ya da yüzeyselleşirse ya da hızla uykuya dalıp uyandırılamıyorsa; acilen  pastili sapından tutarak hastanın ağzından çıkarınız ve uygun bir şekilde atana kadar çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yere kaldırınız ve hemen tıbbi destek isteyiniz.  Acil tıbbi destek gelene kadar hastanın solup alıp vermesi yavaşsa, her 5-10 saniyede bir soluk alıp vermesini sağlamaya çalışınız.
 4.  Çok yaygın yan etkiler: Bulantı-hastaymış gibi hissetme, kabızlık, uykusuzluk, baş dönmesi.
 5. Yaygın yan etkileri:aşırı yorgunluk, başağrısı, adele seyirmeleri, tat duyusunda değişiklikler, zihin bulanıklığı, kaygı, sanrılar, anormal düşünceler, yüz ve boyunda kızarma, kusma, ağız kuruluğu, karın ağrısı, hazımsızlık, ağız yarası/inflamasyonu, dil problemleri (örneğin yanma hissi ya da yaralar), deride kaşınma, terleme, kazaya bağlı yaralanmalar ( örneğin düşme sonucu)
 6. Yaygın olmayan istenmeyen etkiler: kendini kötü hissetme, deri döküntüsü, iştah azalması, karında gaz, karıncalanma ya da uyuşma, hareket koordinasyonunda güçlük, anormal rüyalar, ilgisizlik hissi, depresyon, duygudurum değişiklikleri, kendini aşırı iyi hissetme. ACTIQ ağzınızdayken kendinizi aşırı uykulu, sersemlemiş veya her zamankinden daha fazla hasta hissederseniz, sapından tutarak pastili ağzınızdan çıkarınız ve aşağıda anlatıldığı gibi atınız. Daha sonra ACTIQ’i nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmek için hekiminizi arayınız. Sıralanan bu yan etkiler ağırlaşırsa hekiminizi  veya eczacınızı bilgilendiriniz.
  Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız hekiminizi
  veya eczacınıza söyleyiniz.

Kullanılan pastillerin atılması : 
Kısmen kullanılmış pastillerde bir çocuğun yaşamını tehdit edebilecek kadar ilaç kalmış olabilir. Pastilin sapı üstünde çok az miktarda ilaç kalmış olsa ve hatta hiç ilaç kalmamış olsa bile, aşağıdaki talimatlara uyularak atılmalıdır:

 1. İlacın sapını, üzerindeki ilaç tümüyle bitmiş olsa bile çocukların ve evcil hayvanların
  erişemeyeceği bir çöp kovasına atınız. Üzerinde bir miktar bile olsa ilaç kalmış sapları sıcak su altına tutarak erimesini sağlayın ve daha sonra sapı, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir çöp kovasına atınız.
 2. Pastil üzerindeki ilacın tümünü kullanmadıysanız ve üzerinde kalan ilacı hemen eritemeyecekseniz, daha sonra eriterek atana kadar çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayınız.
 3. Kısmen kullanılmış pastil, sap ya da ambalajı içindeki ilaçları tuvalete atmayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Fentanil
Yardımcı maddeler: Dekstratlar (glukoz içeren), Susuz sitrik asit, Susuz disodyum fosfat, Yapay çilek aroması (maltodekstrin, propilen glikol, yapay aromalar ve trietilsitrat), Magnezyum stearat, Modifiye gıda mısır nişastası
(E1450), Şekerleme şekeri (sukroz ve mısır nişastası), Saf su, Deiyonize su, De-waxed beyaz shellac, Propilen glikol
İlaç Marka İsmi: ACTIQ 200 MCG OROMUKOZAL APLIKATÖRLÜ PASTİL
ACTIQ 800MCG OROMUKOZAL APLIKATÖRLÜ PASTIL
ACTIQ 400 MCG OROMUKOZAL APLIKATÖRLÜ PASTIL

ACTIQ 800 MCG OROMUKOZAL APLIKATÖRLÜ PASTİL kullanma talimatı


ACTIQ 800 MCG OROMUKOZAL APLIKATÖRLÜ PASTİL kullanma talimatı

ACTIQ 800 MCG OROMUKOZAL APLIKATÖRLÜ PASTİL kısa ürün bilgisi


ACTIQ 800 MCG OROMUKOZAL APLIKATÖRLÜ PASTİL kısa ürün bilgisi

 

Yorum Yap