ACTIFED Tablet

Endikasyon Bilgisi :

ACTIFED Tablet‘ in, etken maddesi Psödoefedrin hidroklorür (60 mg) ve Triprolidin hidroklorür (2,5 mg)’ dür. Psödoefedrin hidroklorür, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltıcı etkiye sahiptir. Triprolidin hidroklorür ise, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin etkilerini engelleyerek antihistaminik etki gösterir. ACTIFED, grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, vazomotor nezle ( bir enfeksiyon veya alerji olmaksızın burunda oluşan tıkanma)  ve burun-sinüs iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına bağlı gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, kuru öksürük, burun akıntısı veya  burun tıkanıklığı gibi durumlarda üst solunum yollarını açar ve hastalık belirtilerini iyileştirir.

ACTIFED Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. •5 ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.
 3. İlacın kullanımı sersemlik yapabilir, alkol veya sakinleştirici ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 4. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları da dahil olmak üzere diğer antihistaminik ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.
 5. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da koroner atardamar hastalığınız, şiddetli yüksek tansiyonunuz, Furazolidon içerikli ilaç kullanıyorsanız, tiroid bozukluğunuz, şeker hastalığınız veya göz tansiyonunuz varsa; kullanmayınız.
 7. Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritm bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum ) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa, orta derecede karaciğer bozuluğunuz veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da  epilepsiniz, yüksek tansiyonunuz, astım veya amfizem ya da prostat büyümesi ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 8. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ACTIFED Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. •12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 3 veya 4 kez 1 er tablettir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, sersemlik, uykusuzluk, rahatlama, uyuşukluk, asabiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Psödoefedrin hidroklorür, Triprolidin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ACTIFED Tablet

ACTIFED Tablet kullanma talimatı


ACTIFED Tablet İlaç Prospektüsü

Yorum Yap