ACTIFED Şurup

Endikasyon Bilgisi :

ACTIFED Şurup‘ un, etken maddesi Psödoefedrin hidroklorür (30 mg) ve Triprolidin hidroklorür (1,25 mg)’ dür. Psödoefedrin hidroklorür, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltıcı etkiye sahiptir. Triprolidin hidroklorür ise, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin etkilerini engelleyerek antihistaminik etki gösterir. ACTIFED, grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, vazomotor nezle ( bir enfeksiyon veya alerji olmaksızın burunda oluşan tıkanma)  ve burun-sinüs iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına bağlı gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, kuru öksürük, geniz akıntısı, burun akıntısı veya  burun tıkanıklığı gibi durumlarda üst solunum yollarını açar ve hastalık belirtilerini iyileştirir.

ACTIFED Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. •5 ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.
  3. İlacın kullanımı sersemlik yapabilir, alkol veya sakinleştirici ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
  4. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları da dahil olmak üzere diğer antihistaminik ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.
  5. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
  6. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da koroner atardamar hastalığınız, şiddetli yüksek tansiyonunuz, Furazolidon içerikli ilaç kullanıyorsanız, tiroid bozukluğunuz, şeker hastalığınız veya göz tansiyonunuz varsa; kullanmayınız.
  7. Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritm bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum ) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa, orta derecede karaciğer bozuluğunuz veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da  epilepsiniz, yüksek tansiyonunuz, astım veya amfizem ya da prostat büyümesi ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  8. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
  9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ACTIFED Şurup’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
  3. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 3 veya 4 kez 2 şer ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, sersemlik, uykusuzluk, rahatlama, uyuşukluk, asabiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Psödoefedrin hidroklorür, Triprolidin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: ACTIFED Şurup

ACTIFED Şurup kullanma talimatı


ACTIFED Şurup İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın