ACTIFED Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Psödoefedrin hidroklorür, Triprolidin hidroklorür’dür. ACTIFED Şurup, histaminin etkisini ve burun tıkanıklığını giderir. Grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle  ve burun-sinüz iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına bağlı göz sulanması, hapşırma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi durumlarda üst solunum yollarını açar ve hastalık belirtilerini iyileştirir.

 

ACTIFED Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle  ve burun-sinüz iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına bağlı göz sulanması, hapşırma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi durumlarda üst solunum yollarını açar ve hastalık belirtilerini iyileştirir.
 3. İlacı kullanmadan önce son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız.MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz gerekmektedir.
 4. Eğer şiddetli böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyonunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı,  kalp hastalığı,  kalp atışlarında düzensizlik, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, idrar yapma problemleri, yüksek tansiyon, göz tansiyonu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanımı sizin için uygun olmayabilir.  Ya da ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için  doz ayarlamasına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımından 5 gün sonra durumunuzda bir iyileşme görülmezse ya da yüksek ateş ile birlikte baş ağrısı, öksürük veya cilt döküntüsü gibi durumlarla karşı karşıya kalırsanız konuyu  doktorunuzla görüşünüz.
 7. Eğer ani bir ameliyat geçirecekseniz, cerrahınıza son günlerde ne kadar süreyle  soğuk algınlığı ilacı kullandığınızı ameliyattan belli bir süre önce  söyleyiniz.
 8. 12  yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 9. Tedaviniz süresince alkol almayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ACTIFED Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, sersemlik, uykusuzluk, rahatlama, uyuşukluk, asabiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Psödoefedrin hidroklorür, Triprolidin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: ACTIFED Şurup

ACTIFED Şurup İlaç Prospektüsü


ACTIFED Şurup İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın