ACTIDEM Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Triprolidin hidroklorür, Psödoefedrin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür’dür. ACTIDEM Şurup, histaminin etkisini ve burun tıkanıklığını giderir, öksürüğü önler. Grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle  ve burun-sinüz iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına bağlı göz sulanması, hapşırma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, öksürük, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi durumlarda üst solunum yollarını açar ve hastalık belirtilerini iyileştirir.

ACTIDEM Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Genellikle soğuk algınlığında ve alerji varlığında görülen boğaz ve bronşlardaki tahrişe bağlı öksürük ve burun tıkanıklığı durumlarında kullanılır.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen öksürüğünüz kesilmiyorsa, doktorunuza başvurunuz.
 4. 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.
 5. Eğer koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız ya da yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon) varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) veya artmış göz içi basıncı, mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin oniki parmak bağırsağı açılan bölgede tıkanıklık, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde  dikkatli olunuz.
 10. 12  yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ACTIDEM Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, sersemlik, uykusuzluk, rahatlama, uyuşukluk, asabiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Triprolidin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: ACTIDEM Şurup

ACTIDEM Şurup İlaç Prospektüsü


ACTIDEM Şurup İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın