ACTIDEM Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Triprolidin hidroklorür, Psödoefedrin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür’dür. ACTIDEM Şurup, histaminin etkilerini engelleyici, öksürük kesici ve burun/sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak burun tıkanıklığını giderici etkilere sahiptir. ACTIDEM, grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, vazomotor nezle ( bir enfeksiyon veya alerji olmaksızın burunda oluşan tıkanma) ve  burun-sinüs iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına bağlı gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, kuru öksürük, burun akıntısı veya  burun tıkanıklığı gibi durumlarda üst solunum yollarını açar ve hastalık belirtilerini iyileştirir.

ACTIDEM Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ACTIDEM, genellikle soğuk algınlığında ve alerji varlığında görülen boğaz ve bronşlardaki tahrişe bağlı öksürük ve burun tıkanıklığı durumlarında kullanılır.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen öksürüğünüz kesilmiyorsa, doktorunuza başvurunuz.
 4. •5 ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.
 5. Diğer öksürük veya soğuk algınlığı ilaçlarıyla birlikte kullanmayınız.
 6. İlacın kullanımı sersemlik yapabilir, alkol veya sakinleştirici ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 7. Eğer  karaciğer  veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da kalp damar hastalığınız, yüksek tansiyonunuz ve kalp hastalığınız varsa, Furazolidon içerikli ilaç kullanıyorsanız, sigara kullanıyorsanız, solunum yetmezliğiniz, amfizem veya astımınız, kronik ve devamlı öksürüğünüz varsa; kullanmayınız.
 8. Hafif ve orta şiddette karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da kalp hastalığınız, kalp ritim bozukluğu, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, tiroid işlev bozukluğu, prostat büyümesi veya göz tansiyonunuz varsa ya da alkol kullanıyorsanız veya 60 yaşın üzerindeyseniz; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 9. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 10. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ACTIDEM Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 3 veya 4 ez 2 şer ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, sersemlik, uykusuzluk, rahatlama, uyuşukluk, asabiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Triprolidin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ACTIDEM Şurup

ACTIDEM Şurup kullanma talimatı


ACTIDEM Şurup İlaç Prospektüsü

Yorum Yap