ACOMET Flakon

Endikasyon Bilgisi :

Levofloksasin etken maddeli ACOMET 500 mg İ.V. İnfüzyonluk Çözelti, enfeksiyon oluşturan bakteri hücrelerinin bölünerek üremesini baskılayan antibiyotik bir ilaç olup. prostat bezi iltihabı, böbrek ve idrar kanalı iltihabı; alt solunum yolu enfeksiyon hastalıkları (akciğerlerin iltihabı,  zatürre); Bacillus anthracise bağlı şarbon hastalığı ve derinin altında oluşan iltihaplı yumrular (çıban), enfekte olmuş yaralar, kanlı- irinli sivilceler gibi bulaşıcı iltihaplı cilt lezyonlarında etkilidir.

 

ACOMET 500 mg İ.V. İnfüzyonluk Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine veya benzer ilaçlara karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ACOMET, prostat bezi iltihabı, böbrek ve idrar kanalı iltihabı; alt solunum yolu bakteri hastalıkları (akciğerlerin iltihabı,  zatürre); Bacillus anthracise bağlı şarbon hastalığı ve derinin altında oluşan iltihaplı yumrular (çıban), enfekte olmuş yaralar, kanlı- irinli sivilceler gibi bulaşıcı iltihaplı cilt lezyonlarında etkilidir.
 3. Eğer, kişisel veya aile geçmişinde uzamış QT sendromu, diyaliz de dahil böbrek bozukluğu, kalpte ve kan dolaşımında problemler, ışık hassasiyeti, kanda düşük potasyum, myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) hastalığı, düşük kan şekeri, pankreas işlev bozukluğu, diyaliz de dahil böbrek bozukluğu ya da hastalık nöbeti durumlarından birisi ya da bir kaç tanesi var ise, ACOMET uygulanmadan önce muhakkak hekiminize hastalıklarınızı anlatınız.
 4. ACOMET uygulanmaya başladıktan hemen sonra enfeksiyona bağlı yakınmalarda rahatlama hissedebilirsiniz. Ancak enfeksiyon vücutta tamamıyla bitmeden de  belirtilerde iyileşmeler olabilir. Bunun için hekiminizin reçetede yazdığı sürece kullanmaya özen gösteriniz.
 5. ACOMET Flakonun her gün atlamadan, günün aynı saatlerinde uygulanması, ilaçtan en iyi şekilde yarar görebilmeniz için önemli bir unsurdur.
 6. Emzirme dönemlerinde ve hamilelik döneminde hekime danışmadan kullanmanız önerilmemektedir.
 7. ACOMET kullanırken eklemlerinizde ani görülen bölgesel acı, ödem ve hareket ettirememe gibi bir sorun oluştuysa ilacın kullanımını durdurup, hekiminizi arayınız.
 8. ACOMET  uygulanmadan önce veya uygulandıktan sonraki yaklaşık 2-3 saatlik bir sürede süt, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve süt, demir takviyesi ürünler veya yiyecekler kullanmamaya özen gösteriniz.
 9. ACOMET şiddetli ishale sebebiyet verebileceği ihtmali göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer bu ilacı kullanırken ishalin şiddetlenmesi durumunda ishalin kesilmesi için bir ilaç kullanmadan önce acilen  hekiminize başvurunuz. Çünkü  alt sindirim organlarınızda ciddi bir enfeksiyon meydana gelmiş olabilir.

ACOMET 500 mg İ.V. İnfüzyonluk Çözelti’nin kullanım Şekli:

 1. ACOMET Flakonu reçetede nasıl yazdıysa o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size verilen dozlardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde bırakmamakta ısrar edip ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınız farklı yönde ilerler, sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.
 2.  İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.

 

ACOMET 500 mg İ.V. İnfüzyonluk Çözelti Yan Etkileri :

 1. ACOMET uygulandığında nefes daralması, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi alerjik bir durumda hekiminizi arayınız.
 2. Anormal davranış ve düşünceler, sanrılar, depresyon, zihin bulanması, istemsiz kasılmalar, bayılma, çarpıntılı kalp atımları, ayaklar ve el bileklerinde ağrı ve şişlik, deride solukluk ve sararma, kolay çürük oluşumu, dışkının kanlı ve çok sulu olması gibi yan etkilerde derhal hekiminizle görüşmelisiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Levofloksasin
İlaç Marka İsmi: ACOMET 500 mg İ.V. İnfüzyonluk Çözelti

ACOMET İ.V. Enfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon Kullanma Talimatı


ACOMET İ.V. Enfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon Kullanma Talimatı

Yorum Yap