ACETUDIL 60 mg FORT Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Asemetazin‘dir. ACETUDIL 60 mg FORT Kapsül, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. Eklem, kas ve tendonlarda görülen iltihabi hastalıklar (tendinit, bursit, tenosinovit) , yapı-işlev bozukluğuna yol açan eklem hastalıklarında görülen iltihabi durumlarromatoid artrit (iltihabi eklem rahatsızlığı), kronik iltihaplı eklem romatizması, ankilozan spondilit (daha çok omurga eklemlerinde sertleşme ile seyreden, ağrılı ilerleyici romatizma),  gut artriti (gut hastalığına bağlı ağrılı eklem iltihabı) krizleri, yüzeyel toplardamarların ve diğer damarların iltihabi rahatsızlıkları (tromboflebit, vaskülit ), kronik psöriatik artrit (Sedef hastalığı ve eklem iltihaplanmasının bir arada görüldüğü iltihabi eklem hastalığı)  tedavisi ve akut kas iskelet sistemi ağrıları, bel ağrısı (lumbago), siyatik ağrısı, adet dönemi  ağrıları (Dismenore), ameliyat sonrası  görülen şişlik ve ağrılar ile hasar ve zedelenme sonucu oluşan şişlik ve ağrıların giderilmesinde kullanır.

ACETUDIL 60 mg FORT Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ACETUDIL, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri veya  mide-bağırsak kanaması, şiddetli karaciğer  veya böbrek yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği durumlarından birine sahipseniz ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; bu ilacı kullanmayınız.;
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi veya felç,  konjestif kalp yetmezliği, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu veya kan sulandırıcı hap kullanıyorsanız, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması öykünüz varsa,  yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip, parkinson hastalığı, epilepsi veya psikiyatrik bozukluğunuz varsa, karaciğer  veya böbrek rahatsızlığı varsa; ACETUDIL‘ i doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. ACETUDIL, büyük ameliyatların hemen sonrasında veya her türlü ameliyat öncesinde kullanılmamalıdır.
 6. 65 yaşın üzerindeyseniz veya vücudunuzu zayıf düşüren bir rahatsızlığınız varsa; ACETUDIL‘i doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 7. Eğer kalp krizi ve felç gibi durumlardan korunmak üzere aspirin veya çeşitlerini kullanıyorsanız; ACETUDIL  kullanmaktan kaçınınız.
 8. Kullanımı yorgunluk ve sersemliğe yol açabileceğinden, makine veya araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 10. ACETUDIL, 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik döneminin son 3 ayında ve emzirme döneminde kullanmayınız.

 

ACETUDIL 60 mg FORT Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Midede yol açabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemekten sonra tok karnına almanız önerilir.
 3. Günlük önerilen doz: hastalığın şiddetine bağlı olarak günde 1 ila 3 kez 1 er kapsül alınır. Eğer günde 3 kapsülden fazla almanız gerekiyorsa; 7 günden fazla kullanmayınız.
 4. Akut gut krizi için kullanıyorsanız, günlük önerilen doz şikayetleriniz kayboluncaya kadar günde 3 (6 saat ara ile) kapsüldür.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, ishal, baş ağrısı, sersemlik, bitkinlik, uyku hali, sinirlilik, döküntü, kaşıntı ve karaciğer enzimlerinde artış yaygın görülen yan etkilerdir,

 

İlaç Etken Maddesi: Asemetazin
İlaç Marka İsmi: ACETUDIL 60 mg FORT Kapsül

Bir Yorum Yazın