A-FERİN SINUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol (500 mg), Psödoefedrin hidroklorür (30 mg) ve Triprolidin hidroklorür (1,25 mg)’ dır.  A-FERİN SINUS Film Tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser; vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder;  burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. A-FERİN SINUS, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, grip ve soğuk algınlığına bağlı gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

 

A-FERİN SINUS Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  A-FERİN SINUS, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir.
 3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
 4. Diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 5. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, epilepsi (sara),  tiroid bozukluğu, böbrek üstü bezi yetmezliği veya tümörü, safra kesesi hastalığı, şeker hastalığı, QT Sendromu, anemi (kansızlık), sarılık veya göz tansiyonunuz varsa yada alkol kullanıyorsanız veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız;  bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. Kullanımı sersemlik, baş dönmesi ve bulanık görmeye sebep olabilir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

A-FERİN SINUS Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz:  Günde 6 saat ara ile  1 tablet önerilir.
 4. •24 saatte 4 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, baş dönmesi, sersemlik ve uyku hali, uyuşukluk, ağız kuruluğu, terleme, bulanık görme, cilt döküntüsü  ve üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir. Bu etkiler ilacın kullanımının kesilmesiyle birlikte ortadan kalkar.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür, Triprolidin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: A-FERİN SINUS Film Tablet

A-FERİN SINUS Film Tablet kullanma talimatı


A-FERİN-SINUS-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın