A-FERIN Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (300 mg), Klorfeniramin maleat (2 mg) ve Kodein fosfat (10 mg)’ dır. A-FERIN Kapsül, ağrı kesici, ateş düşürücü ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri giderici etkilere sahiptir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser;  vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki  alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder. A-FERIN, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

A-FERIN Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. A-FERIN, ağrı kesici, ateş düşürücü ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri giderici etkilere sahiptir.
  3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
  4. Diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
  5. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız ya da kafa içi basıncını arttırabilecek herhangi bir durum varsa veya kafa travması geçirdiyseniz, astım hastasıysanız, atak (nefes daralması) geçiriyorsanız, alkol kullanıyorsanız ya da bağırsak düğümlenmesi veya şüphesi varsa; bu ilacı kullanmayınız.
  6. Eğer karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, epilepsi (sara),  tiroid bozukluğu, şeker hastalığı,  göz tansiyonu, iltihaplı bağırsak hastalığı, şiddetli ishal, böbrek üstü bezi yetmezliği veya tümörü, safra kesesi hastalığı veya alkol kullanıyorsanız ya da prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
  7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız;  bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
  8. •12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
  9. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyonda düşme ve sakinleştirici etki yapma riski daha fazladır. Yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
  10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  11. Kullanımı uyku haline ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
  12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

A-FERIN Kapsül’ün Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.
  3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde önerilen doz: Günde 3 kez 1 er kapsüldür.

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Uyuşukluk, uyku hali, baş ağrısı, baş dönmesi, denge bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, anormal rüyalar, iştahsızlık, uyarılma, bulanık görme, ağız kuruluğu, kusma, karın ağrısı, kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: A-FERIN Kapsül

A-FERIN Kapsül kullanma talimatı


A-FERIN Kapsül kullanma talimatı

Yorum(3)

  1. 13 Mart 2017
  2. 14 Eylül 2017
  3. 18 Ekim 2017

Bir Yorum Yazın