A-FERIN Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Kodein fosfat ‘tır. A-FERIN Kapsül, histaminin etkilerini azaltıcı, öksürük giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. A-FERIN, grip ve soğuk algınlığında görülen ateş, üşüme, baş ağrısı, boğaz ağrısı, nezle, burun akıntısı, burunda ve boğazda kaşıntı,  gözlerde sulanma, vücut kırıklığı, kas ağrıları ve ağrılara eşlik eden kuru öksürüğün giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

 

A-FERIN Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. A-FERIN, grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında görülen ateş, üşüme, baş ağrısı, boğaz ağrısı, nezle, burun akıntısı, burunda ve boğazda kaşıntı,  gözlerde sulanma, vücut kırıklığı, kas ağrıları ve ağrılara eşlik eden kuru öksürüğün giderilmesinde kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, böbrek hastalığı, akut astım, dar açılı göz tansiyonu, mesane çıkışında tıkanma, midenin on iki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma,  prostat büyümesi, hamilelik ya da emzirme döneminde olmak veya alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklardan herhangi biri ya da birkaçı varsa; kullanmayınız.
 4. Eğer, böbrek yetmezliğiniz veya karaciğer yetmezliğiniz varsa ya da kansızlık (anemi); kalp hastalığı ve akciğer hastalığı durumlarından biri ya da birkaçı var ise; kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
 7. •12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 8. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyonda düşme ve sakinleştirici etki yapma riski daha fazladır. Yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

 

A-FERIN Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde önerilen doz: Günde 3 kez 1 er kapsüldür.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, karın ağrısı, baş dönmesi, sersemlik ve uyku hali, uyuşukluk, ağız kuruluğu, terleme, bulanık görme ve üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: A-FERIN Kapsül

 

Yorum(3)

 1. 13 Mart 2017
 2. 14 Eylül 2017
 3. 18 Ekim 2017

Bir Yorum Yazın