A-FERIN HOT Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Parasetamol (500 mg ) ve Psödoefedrin hidroklorür (60 mg)’ dır. A-FERIN HOT Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet, ağrı kesici, ateş düşürücü ve üst solunum yollarında tıkanıklık giderici etkilere sahiptir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar.  A-FERIN HOT, soğuk algınlığı, grip, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesi için kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

A-FERIN HOT Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. A-FERIN HOT, ağrı kesici, ateş düşürücü ve üst solunum yolunda tıkanıklık giderici etkilere sahiptir.
 3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
 4. •5  ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 5. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, epilepsi (sara),  tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, QT Sendromu, anemi (kansızlık), sarılık veya göz tansiyonunuz varsa yada alkol kullanıyorsanız veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Tedaviniz süresince, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
 8. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız;  bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 9. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyonda düşme ve sakinleştirici etki yapma riski daha fazladır. Yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
 11. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 12. Kullanımı uyku haline ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

A-FERIN HOT Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her bir poşetin içindeki granülü bir bardak  sıcak su  içine boşaltınız ve çözünmesini bekleyiniz. Sıcakken içiniz.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz; Günde 3 kez 1 er poşettir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk, uyku hali, baş ağrısı, baş dönmesi,  yorgunluk, sersemlik, sinirlilik, uyku bozukluğu, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, ağız kuruluğu, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: A-FERIN HOT Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet

A-FERIN HOT Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet kullanma talimatı


A-FERIN-HOT-Tek-Kullanımlık-Toz-İçeren-Poşet-İlaç-Prospektüsü

Yorum Yap