A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Klorfeniramin maleat’ tır. A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet, histaminin etkilerini engelleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.  Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. A-FERİN FORTE, grip ve soğuk algınlığında görülen ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, nezle, burun akıntısı, burunda ve boğazda kaşıntı,  gözlerde sulanma, hapşırma, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılır.  Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. A-FERİN FORTE, grip ve soğuk algınlığında görülen ateş, boğaz ağrısı, nezle, burun akıntısı, burunda ve boğazda kaşıntı,  gözlerde sulanma, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 3 – 5 gün içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, yeni şikayetler ortaya çıkarsa yada ağrı veya yüksek ateş devam ediyorsa, ilacın kullanımına son verip acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. A-FERİN FORTE‘ yi 5 günden fazla kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı,astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı,yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı,  göz tansiyonu, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklarınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Tedaviniz süresince, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız.
 9. İlacın akinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 10. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz  6 saatte bir 1 tablettir. Gerektiğinde 4 saatte 1 tablet kullanılabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2.  Uyuşukluk, uyku hali, ağız kuruluğu, baş dönmesi, bulanık görme, sindirim sisteminde bozukluk, üst solunum yolları enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet

A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


A-FERİN-FORTE-Film-Kaplı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın