A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (650 mg) ve Klorfeniramin maleat (4 mg)’ dır. A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri giderici etkilere sahiptir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı keser; vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki  alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder. A-FERİN FORTE, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, aksırık, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, adale ağrısı, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesi için kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

 

A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. A-FERİN FORTE, histaminin etkilerini engelleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir.
 3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
 4. Diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 5. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız ya da halen kullanıyorsanız; bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, epilepsi (sara),  tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, anemi (kansızlık), sarılık veya göz tansiyonunuz varsa yada alkol kullanıyorsanız veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız;  bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 9. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyonda düşme ve sakinleştirici etki yapma riski daha fazladır. Yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
 10. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 11. Kullanımı uyku haline ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz  6 saatte bir 1 tablettir. Gerektiğinde 4 saat ara ile 1 tablet kullanılabilir.
 4. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uyuşukluk, uyku hali, baş ağrısı, baş dönmesi, denge bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, anormal rüyalar, iştahsızlık, uyarılma, bulanık görme, ağız kuruluğu, kusma, karın ağrısı, kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet

A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


A-FERİN FORTE Film Kaplı Tablet kullanma talimatı

Yorum Yap