Carnitene Enjektabl Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  L – Karnitin’dir. Carnitene 1 g Enjektabl Ampul, enerji üretim maddesi olarak kullanılan yağ asitlerini hücre içinde gerekli yere götürür. Karnitin yetmezliği ve hemodiyaliz hastalarında görülen karnitin yetersizliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ağızdan ilaç alamayacak durumda olan hastalarda veya kısa sürede gelişen karnitin yetmezliği olan hastalarda kullanılmalıdır. Hastanın durumu elverdiğinde hemen ağızdan tedaviye geçilmelidir.

Carnitene Enjektabl Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Enerji üretim maddesi olarak kullanılan yağ asitlerini hücre içinde gerekli yere götürür. Karnitin yetmezliği ve hemodiyaliz hastalarında görülen karnitin yetersizliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
  3. Diyaliz hastası iseniz veya ağır böbrek rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
  4. İlacı kullanırken nefesinizde, idrarınızda veya terinizde balık kokusuna benzer ağır bir koku duyarsanız doktorunuzla görüşünüz.
  5. Bu ilaç ağızdan ilaç alamayacak durumda olan hastalara veya kısa sürede gelişen karnitin yetmezliği olan hastalara uygulanmalıdır. Hastanın durumu elverdiğinde hemen ağızdan tedaviye geçilmelidir.
  6. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Carnitene Enjektabl Ampul’ün Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Carnitene Ampul, toplardamar içine enjeksiyon yoluyla ya da toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır. İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, kusma, ishal, mide krampı ve balık kokusuna benzer vücut kokusu seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: L – Karnitin
İlaç Marka İsmi: Carnitene 1 g Enjektabl Ampul

Carnitene 1 g Enjektabl Ampul kullanma talimatı


Carnitene 1 g Enjektabl Ampul kullanma talimatı

Yorum Yap