Zomig Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Zolmitriptan’dır. Zomig Film Tablet, kafatası ve beyinde bulunan kan damarlarını daraltarak kan akışını düzenleyen güçlü bir başağrısı ilacıdır. Başağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini etikleyen maddeleri azaltır.  Aura (nöbet öncesi görülen genellikle birkaç saniye süren uyarılar. Dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme veya iç sıkıntısı ya da tam tersi neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir.)  ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren ataklarının tedavisi ile ilgili bir ilaçtır.

Zomig Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kafatası ve beyinde bulunan kan damarlarını daraltarak kan akışını düzenleyerek çalışan güçlü bir başağrısı ilacıdır. Başağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini etikleyen maddeleri azaltır.
 3. Bu ilaç yalnızca başlamış olan başağrılarını tedavi edecektir. Başağrılarını engellemeyecek ve atakların sayısını azaltmayacaktır.
 4. Bu ilaç yalnızca doktor tarafından onaylanmış migren baş ağrılarında kullanılır. Normal baş ağrıları ve normal migren ağrılarından farklı türdeki baş ağrılarının tedavisinde kullanılmamalıdır.
 5. Eğer yüksek tansiyonunuz; karaciğer rahatsızlığınız; kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 6. İlacı kullandıktan sonra ikinci bir ilacı almak için en az 2 saat beklemelisiniz.
 7. Doktor tavsiyesi olmadan 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 8. Bu ilacı başağrısı belirtilerinin başladığı anda ya da migren atakları başlar başlamaz alınız.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Zomig Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, kola ve omuzlara doğru yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme durumlarından herhangi biri görülürse ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Zolmitriptan

İlaç Marka İsmi: Zomig Film Tablet

Bir Yorum Yazın