Zedprex 20 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi   Fluoksetin hidroklorür’ dür. Zedprex 20 mg Kapsül, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir. Depresyon ( majör depresif bozukluk) tedavisi ve   obsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) tedavisinde kullanılmakla birlikte bulimia nervoza ( yemek yedikten sonra kendini kusturtmaya çalışma hastalığı)  ve adet öncesi görülen sıkıntı, üzüntü, öfke  durumlarıyla kendini gösteren disforik bozukluk tedavisinde kullanılır.

Zedprex 20 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra 1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. Çocuklarda ve ergenlerde kullanılması önerilmemektedir.
 5. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 6. Eğer karaciğer ve böbrek hastalığı, şeker hastalığı, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde  kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeniz 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzla görüşmeden ilacı aniden bırakmayınız. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan durular ile karşılaşabilirsiniz.
 8. Bu ilacı bazı  ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz tavsiye edilir.
 9. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. İlacı kullanırken  alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Zedprex 20 mg Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.  Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, mide ekşimesi, hazımsızlık, ağız kuruluğu, tat alma duyusunda değişiklik, ishal, iştahsızlık,  ağız kuruluğu, uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik,  gerginlik, sersemlik, iktidarsızlık, görmede bulanıklık, saç dökülmesi,  terleme, heyecan, halsizlik, güçsüzlük, kas ve eklem ağrısı, idrara çıkmada zorluk, deride normal olmayan kanama veya kolay çürük oluşumu gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuzla görüşünüz.

 

İlaç Etken Maddesi: Fluoksetin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  Zedprex Kapsül

Zedprex 20 mg Kapsül İlaç Prospektüsü


Zedprex-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Yorum(3)

 1. 6 Temmuz 2015
 2. 29 Temmuz 2015
 3. 20 Haziran 2016

Bir Yorum Yazın