Yenizin Şurup

Endikasyon Bilgisi:

Yenizin Şurup’un etken maddesi Setirizin hidroklorür’dür. Bu etken madde vücutta histamine bağlı meydana gelen kızarıklık ya da papül gibi belirtilere karşı histamin adlı maddenin kimyasal etkilerini önleyerek çalışır. Yenizin Şurup alerjiye bağlı kaşıntı, nedeni belirsiz kurdeşen, kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı ve şişkinlik, hapşırık, gözlerin sulanması, burunda akıntı olması gibi alerjiye bağlı belirtilerin tedavisinde kullanılır.

Yenizin Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nedeni belli olmayan kurdeşen ve kronik kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı ve şişlik;  alerjik kaşıntılar; saman nezlesi; kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 4. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 5. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 6. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Yenizin Şurup’un Kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi doz şırıngası ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında hızlılık, düzensizlik ve çarpıntı; huzursuzluk hissi; bilinç bulanıklığı; güçsüzlük, halsizlik, titreme, uykusuzluk;  idrar yapma zorluğu ya da hiç idrar yapamama; görme problemleri  gibi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz , ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Setirizin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Yenizin Şurup

Bir Yorum Yazın