YASMİN Doğum Kontrol Hapı

Endikasyon Bilgisi:

YASMİN Doğum Kontrol Hapı’nın etken maddesi Drospirenon  ve Etinil estradiol’dur. İlacın adından da anlaşılacağı üzere gebelik önleyici bir ilaçtır. Yumurtalıklardan yumurta atılmasını önler. Yasmin Doğum Kontrol Hapı hormon bazlı su tutulması, sabore veya akne ve doğum konrtol yöntemi gibi durumlarla alakalı bir ilaçtır.

Yasmin Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

 1. İlacın etken maddesine-Drospirenon – Etinil estradiol- alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 2. Bu ilacın kullanımı ile inme, toplardamarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile alakalı rahatsızlık riski artışı arasında bir bağlantı olduğu öne sürülmüştür. Ama bu durum nadirdir.
 3. Eğer böyle bir riski taşıyorsanız lütfen ilacın yarar ve zarar ilişkisini karşılaştırınız ve bu konuyu doktorunuza danışınız.
 4. Toplardamarda veya atardamarda pıhtı oluşumu, bir damarda meydana gelen trombüsten ayrılan pıhtının başka bir damarda tıkanmaya yol açması ya da beyindeki damarlarla alakalı bir durum şu belirtilerle kendini gösterebilir;  bacaklarda ağrı veya şişme, sol kola doğru ilerleyen ya da ilerlemeyen ani şiddetli göğüs ağrıları, ani öksürükler, süresi uzun şiddetli baş ağrıları, ani olarak ortaya çıkan kısmi ya da tam görme kaybı oluşumu, cisimleri çift görme, konuşmada bozukluk, şiddetli baş dönmeleri ve vücudun belli bir bölgesinde ortaya çıkan belirli bir hissizlik veya güç kaybı.
 5. İlacın kullanımından doğan bu risk faktörleri, yüksek tansinyon, migren, obezite, sigara kullanımı, kalp kapak rahatsızlığı, kandaki lipoprotein düzeylerinin bozukluğu, bahsedilen risk faktörlerine genetik yatkınlık ve yaş ile artabilir.
 6. Doğum kontrol hapı kullanımıyla karaciğerde iyi huylu veya kötü huylu karaciğer tümörü oluşumu arasında bir bağlantı olabilir. Çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınlar da seyrek olarak iyi huylu karaciğer tümörleri ve çok seyrek olarak kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir.
 7. İlacı kullandıktan sonra hipertansiyon meydana gelirse doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuzun önerisiyle ilacı kullanmayı bırakıp hipertansiyonu tedavi ettirme yoluna gidebilirsiniz.
 8. Eğer karaciğer işlevleriniz bozuk ise, düzelene kadar doğum konrtol haplarını kullanmayınız. Bu duruma sahip olanlar karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesini beklemelidirler..
 9. Geçmişte kloazma hastalığına sahip olmuş kadınlarda, Yasmin Doğum Kontrol hapı kullanımı sonrası aynı hastalık belirtileri ortaya çıkabilir.
 10. Doğum konrtol haplarını uzun süreli kullandıysanız tıbbi muayeneden geçmeniz tavsiye edilir.
 11. Yasmin Doğum kontrol hapını gebelik döneminde kullanmayınız. İlacı kullandığınız dönemde gebelik meydana gelirse ilacın kullanımını durdurunuz.
 12. İlaç araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez.
 13. Yasmin Doğum Kontrol hapı farklı ilaçlarla etkileşime geçebilir. Lütfen kullandığınız ilaçları doktorunuza belirtiniz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı’nın Kullanım Şekli:

İlacı doktorunuz size nasıl reçete ettiyse ona tam uyunuz. Lütfen doktorunuzun direktiflerini gözardı etmeyiniz.

İlacın paketi üzerinde yazanlara uygun olarak ilacı her gün aynı zamanda bir miktar su ile almaya özen gösteriniz. 21 gün boyunca her gün 1 tablet almalısınız. Her bir sonraki pakete 7 günlük bir süre boyunca tablet almadığınız dönemi takiben geçiniz. Eğer farklı bir doğum konrtol ilacından Yasmin Doğum Konrtol Hapı’na geçiyorsanız önceki doğum kontrol tabletini aldığınız günü izleyen gün Yasmin Doğum Kontrol hapını alınız.

Eğer doz alımı konusunda 12 saatten daha az bir gecikme olursa ilacın gebelik önlemedeki etkisi azalmaz. Ancak 12 saatten daha uzun bir sürelik gecikmede bu etki azalabilir.

Yasmin Doğum Konrtol Hapı’nın Olası Yan Etkileri:

İlacın etken maddesine alerjiye bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük ve vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik – yüz, dudak, boğaz, dil- meydana gelirse ilacın kullanımını kesiniz ve acil yardım alınız.

İlacın daha hafif yan etkileri şunlardır; kilo alımı, baş ağrısı, memelerde hassasiyetin artması, ağrı ve büyüme, depresif ruh hali, karın ağrısı, mide bulantısı.

Her ne bunlar ilacın hafif yan etkileri olarak belirtilmişse de lütfen bu durumlar meydana geldiğinde doktorunuzla iletişim kurunuz.

İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabilir.

İlaç Etken Maddesi: Drospirenon, Etinil estradiol
İlaç Marka İsmi: YASMİN Film Kaplı Tablet

Son Güncelleme Tarihi: 21.11.2014

Yorum(89)

 1. 7 Kasım 2016
  • 9 Kasım 2016
 2. 22 Kasım 2016
 3. 27 Kasım 2016
 4. 29 Kasım 2016
 5. 11 Aralık 2016
  • 13 Aralık 2016
 6. 24 Aralık 2016
 7. 30 Aralık 2016
 8. 6 Şubat 2017
 9. 6 Şubat 2017
 10. 6 Şubat 2017
 11. 6 Şubat 2017
  • 10 Mart 2017
 12. 11 Şubat 2017
 13. 21 Şubat 2017
 14. 1 Mart 2017

Bir Yorum Yazın

error: