Xeloda Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kapesitabin’dir. Xeloda Film Kaplı Tablet, kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Kanser hücrelerinin gelişimi ve çoğalması için gerekli olan proteinlerin üretilmesini engeller. Göğüs kanserinin bazı türleri ve kolorektal (kalın bağırsak ve rektum gibi) kanserin bazı türlerinin tedavisinde kullanılır.

 

Xeloda Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Farklı türdeki birçok kanser rahatsızlığı tedavisinde kullanılır.
 3. Kanserin cinsine göre doktorunuz sizin için uygun olan miktarı ve kullanım sıklığını belirleyecektir. Tüm detayları doktorunuzla birebir görüşmelisiniz.
 4. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.
 5. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatarak kişiyi enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getirebilir. Tedavi sırasında grip, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklı kişilerle temastan kaçınılmalıdır.
 6. Eğer, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan karaciğer ile ilgili problemleriniz ve börek hastalığınız varsa ya da kalp veya koroner atar damar hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz
 7. Tedavi sırasında ilacın yararlarını ve yan etkilerini takip etmek  amacı ile doktorunuz düzenli olarak planlanmış kan tahlilleri ve testler isteyecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.
 8. Eğer 80 yaşın üzerindeyseniz, ilacın yan etkilerine maruz kalma riskiniz daha fazladır.
 9. 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Eğer hamileyseniz ya da ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Xeloda Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su le birlikte, yemeklerden sonraki 30 dakika içinde alınız. (Genellikle kahvaltı ve akşam yemeği)

 

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciddi mide bulantısı, 24 saatlik periyotta 1 den  fazla kusma, günde 4 defadan fazla dışkı yapma veya geceleri ishal durumu, yemek yiyememe durumu, yüksek ateş ve diğer enfeksiyon belirtileri, ağız içinde veya çevresinde ağrı ve yara oluşumu, ellerde ve ayaklarla ağrı, sızı, yanma ve şişlik gibi yan etkilerden birine veya bir kaçına maruz kalırsanız, ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Kapesitabin

İlaç Marka İsmi: Xeloda Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın

error: