X-M DIET PURGATIF Solüsyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Sennozid A+B Kalsiyum’dur. X-M DIET PURGATIF Solüsyon, kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır. Bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık durumlarında ve rektoskopi, sigmoidoskopi gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda kullanılır.

X-M DIET PURGATIF Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. İlacı düzenli olarak kullanmanıza rağmen, 4 günlük tedaviden sonra bağırsaklarınızda halen bir boşalma olmadıysa, bu durum ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacın uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. İlacın uzun süre kullanımı, müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Bunun için bu ilacı 1 haftadan daha fazla kullanmayınız.
 6. İlacı kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 8. İlacı, antiasit aldıktan sonraki 2 saat içinde almayınız.
 9. İlacın etkisini göstermesi 6 ila 12 saati bulabilir.
 10. Bu ilaç 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. İlacın, uzun süreli kullanımı özellikle çocuklarda sakıncalıdır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

X-M DIET PURGATIF Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hafif karın ağrısı ve idrarda renk değişikliği gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Sennozid A+B Kalsiyum

İlaç Marka İsmi: X-M DIET PURGATIF Solüsyon

Bir Yorum Yazın