WELLBUTRIN XL Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Bupropion Hidroklorür’dür. WELLBUTRIN XL  Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona ve anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Beyinde bulunan ve depresyonla bağlantılı olan noradrenalin ve dopamin adlı kimyasal maddelerle etkileşime girerek çalışır. Depresyon ve majör depresif bozuklukların (ağır ruhsal çöküntü hastalığı) tedavisinde kullanılır.

WELLBUTRIN XL  Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek depresyona ve anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon ve majör depresif bozuklukların (ağır ruhsal çöküntü hastalığı) tedavisinde kullanılır.İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 3. Bu ilaç  18 yaşın altındaki  gençlere doktor tavsiyesi haricinde verilmemelidir.
 4. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  bir kaç haftayı bulabilir. En iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. 4 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse, doktorunuza danışınız.
 6. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 7. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı, kalp hastalığı, nöbet veya epilepsi durumu, bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), geçmişte kalp krizi veya felç geçirme durumu, geçmişte hap bağımlılığı ve intihar düşüncesi öyküsü gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Yaşlı hastalarda, ilacın yan etkilerine maruz kalma olasılığı daha fazladır.
 9. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 10. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 11. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 13. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmakadır.
 14. Gebelik döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

WELLBUTRIN XL  Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte sabahları tok karnına alınız. Her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk, iştah kaybı, bulantı, titreme ve ağız kuruluğu gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Bupropion Hidroklorür

İlaç Marka İsmi: WELLBUTRIN XL  Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet

1 Yorum

 1. 20 Temmuz 2014

Bir Yorum Yazın