Ventolin Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Salbutamol sülfat’tır. Ventolin Şurup, solunumu daha iyi bir hale getirmek için solunum yolundaki kasları gevşeten  bir ilaçtır.  Astım belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi; hafif astımın önlenmesi ve giderilmesi; hafif, orta ve şiddetli astım ataklarının rahatlatılması;  kronik bronşit ve amfizem gibi solunum yollarındaki tıkanma ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Ventolin Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Astım belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi; hafif astımın önlenmesi ve giderilmesi; hafif, orta ve şiddetli astım ataklarının rahatlatılması;  kronik bronşit ve amfizem gibi solunum yollarındaki tıkanma ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya hastalık nöbet bozuklukları,  epilepsi (sara), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, aşırı aktif tiroid ya da yutma zorluğu durumlarından biri veya birkaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ya da  spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. 2 yaşın altındaki bebeklerde doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Ventolin Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olabilmek için bir ölçüm kaşığı veya ölçüm kabıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Titreme, kalp atışlarında artış (taşikardi) ve baş ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol sülfat
İlaç Marka İsmi: Ventolin Şurup

Ventolin Şurup İlaç Prospektüsü


Ventolin-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Yorum(6)

 1. 27 Nisan 2016
  • 27 Nisan 2016
 2. 7 Haziran 2016
 3. 30 Haziran 2016
 4. 28 Ağustos 2016
 5. 13 Ekim 2016

Bir Yorum Yazın