Ventolin Nebules

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Salbutamol sülfat’tır. Ventolin Nebules, solunumu daha iyi bir hale getirmek için solunum yolundaki kasları gevşeten  bir ilaçtır. Astım belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi; hafif, orta ve şiddetli astım ataklarının rahatlatılması;  KOAH belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi için kullanılır.

Ventolin Nebules Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Astım belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi; hafif, orta ve şiddetli astım ataklarının rahatlatılması;  KOAH belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi için kullanılır.
  3. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
  4. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya hastalık nöbet bozuklukları,  epilepsi (sara), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, aşırı aktif tiroid ya da yutma zorluğu durumlarından biri veya birkaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ya da  spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  5. Hamilelilik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Ventolin Nebules’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Doktor gözetiminde bir nebulizer ile uygulanır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Kalp atışlarında artış (taşikardi) , göğüs ağrısı veya düzensiz kalp atışları gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol sülfat
İlaç Marka İsmi: Ventolin Nebules

Ventolin Nebules İlaç Prospektüsü


Ventolin-Nebules-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın