Ventolin İnhaler

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Salbutamol’dur. Ventolin İnhaler, solunumu daha iyi bir hale getirmek için solunum yolundaki kasları gevşeten  bir ilaçtır.  Astım belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi; hafif, orta ve şiddetli astım ataklarının rahatlatılması;  KOAH belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi için kullanılır.

Ventolin İnhaler Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Astım belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi; hafif, orta ve şiddetli astım ataklarının rahatlatılması;  KOAH belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesi için kullanılır.
  3. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
  4. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya hastalık nöbet bozuklukları,  epilepsi (sara), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, aşırı aktif tiroid ya da yutma zorluğu durumlarından biri veya birkaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ya da  spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  5. Hamilelilik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Ventolin İnhaler’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İnhaleri baş ve işaret parmağınızla tutunuz, nefesinizi dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz ve inhaleri ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştiriniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan derin bir şekilde nefes alırken aynı anda tüpe bir defa basınız. İnhaleri ağzınızdan çıkarınız ve dudaklarınız kapalı şekilde 10 saniye kadar nefes almadan durunuz. Ardından nefesinizi boşaltınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Kalp atışlarında artış (taşikardi) , göğüs ağrısı veya düzensiz kalp atışları gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol

İlaç Marka İsmi: Ventolin İnhaler

Ventolin İnhaler İlaç Prospektüsü


Ventolin-İnhaler-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın