VENTOFOR İnhaler Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Formoterol fumarat’ tır. VENTOFOR  İnhaler Kapsül, solunumu daha iyi bir hale getirmek için solunum yollarındaki kasları gevşeten, bronşları genişleten etkisi uzun süren bir ilaçtır. Gece astımı da dahil olmak üzere astımı olan hastalarda bronşlarda meydana gelen kasılmaların önlenmesi ve giderilmesi; bronşlarda alerjenlerin (sigara dumanı, hayvan tüyü  gibi), soğuk havanın veya egzersizlerin sebep olduğu kasılmaların önlenmesi;  kronik bronşit, amfizem ve KOAH  hastalarında  bronşlarda meydana gelen kasılmaları giderilmesinde ve önlenmesinde  kullanılır.

VENTOFOR  İnhaler Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gece astımı da dahil olmak üzere astımı olan hastalarda bronşlarda meydana gelen kasılmaların önlenmesi ve giderilmesi; bronşlarda alerjenlerin (sigara dumanı, hayvan tüyü  gibi), soğuk havanın veya egzersizlerin sebep olduğu kasılmaların önlenmesi;  kronik bronşit, amfizem ve KOAH  hastalarında  bronşlarda meydana gelen kasılmaları giderilmesinde ve önlenmesinde kullanılır.
 3. İlacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç haftayı bulur.
 4. 5 yaşından küçük çocuklara uygulamayınız.
 5. İlacın kullanımı sırasında kalp atışlarında artış, nöbetler, uykusuzluk, huzursuzluk, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuzu arayınız.
 6. Herhangi bir besine veya ilaca karşı alerji, hastalık nöbetleri, epilepsi (sara), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, tiroid bozukluğu durumlarından biri veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. Tedaviniz sırasında hırıltı ve solunum problemleri, kalp atışlarında artış , göğüs ağrısı, titreme, sinirlilik hali durumlarından herhangi biri veya birkaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

VENTOFOR  İnhaler Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İnhalerin kapağını çekip çıkartınız ve tabanını sıkıca tutup, ağızlığı ok yönünde çevirerek açınız ve kapsülü boşluğa yerleştirin. Ağızlığı kapalı konuma getirin. İnhaleri dik tutup sadece 1 kez inhalerin kenarındaki düğmeye sıkıca basınız ve bırakınız. Nefesinizi dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz ve inhaleri ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştiriniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan derin bir şekilde nefes alırken aynı anda tüpe bir defa basınız. İnhaleri ağzınızdan çıkarınız ve dudaklarınız kapalı şekilde 10 saniye kadar nefes almadan durunuz. Ardından nefesinizi boşaltınız.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, kalp atımlarında düzensizlik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Formoterol fumarat
İlaç Marka İsmi: VENTOFOR  İnhaler Kapsül

VENTOFOR  İnhaler Kapsül İlaç Prospektüsü


VENTOFOR İnhaler Kapsül İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın