VELORIN OD 30 mg Ağızda Dağılan Tablet

Endikasyon Bilgisi

İlacın Etken Maddesi Mirtazapin’dir. VELORIN OD 30 mg Ağızda Dağılan Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona ve anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Majör depresyon ve ağır depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır.

VELORIN OD Ağızda Dağılan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek depresyona ve anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Majör depresyon ve ağır depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. 18 yaşın altındaki  gençlere doktor tavsiyesi haricinde verilmemelidir.
 5. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  bir kaç haftayı bulabilir. En iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. 4 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse, doktorunuza danışınız.
 7. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 8. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı, kalp hastalığı, nöbet veya epilepsi durumu, bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), geçmişte kalp krizi veya felç geçirme durumu, geçmişte hap bağımlılığı ve intihar düşüncesi öyküsü gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Yaşlı hastalarda, ilacın yan etkilerine maruz kalma olasılığı daha fazladır.
 10. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 11. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 12. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 13. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 14. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 15. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

VELORIN OD 30 mg Ağızda Dağılan Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı dilinizin üzerine yerleştiriniz ve çözünmesi için bekleyiniz. İlaç tamamen çözününce yavaş yavaş yutunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, baş ağrısı, uyku hali, uyuşukluk, iştah artışı ve kilo alma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Mirtazapin

İlaç Marka İsmi:  VELORIN OD 30 mg Ağızda Dağılan Tablet

VELORIN OD 30 mg Ağızda Dağılan Tablet İlaç Prospektüsü


VELORIN-OD-30-mg-Ağızda-Dağılan-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın