VALENDE 5 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Nebivolol hidroklorür’dür. VALENDE 5 mg Tablet, kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenleyen bir ilaçtır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve kronik kalp yetmezliği tedavisinde kullanılır. Ayrıca, 70 yaşın üzerindeki hastalarda standart tedavilere ek olarak stabil, orta ve hafif şiddetli kronik kalp yetmezliği tedavisinde faydalıdır.

VALENDE 5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenleyen bir ilaçtır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve kronik kalp yetmezliği tedavisinde kullanılır.
 3. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Bundan dolay yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Hayatınızın geri kalan kısmında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
 4. Eğer düşük tansiyon, düşük nabız, karaciğer yetmezliği veya karaciğer fonksiyon bozukluğu, ani kalp yetmezliği ve kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği, kalp hastalıkları, kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok durumu, kan dolaşımı problemleri, nefes darlığı öyküsü, gebelik veya emzirme döneminde olmak gibi durumlardan herhangi biri ya da bir kaçı varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya diyabet (şeker hastılığı), yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü ya da tiroid bozukluğunuz veya ellerin ve parmakların soğuğa bağlı olarak hissizleşmesi durumu ya da amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), astım veya bronşit rahatsızlığınız varsa bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza bildirmelisiniz. İlacın alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 8. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir ya da ağır göğüs ağrısı veya kalp krizi gibi ciddi kalp hastalıklarına sebep olabilir. İlacı yavaş yavaş azaltarak bırakmanız gerekebilir.
 9. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol  ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır. .
 11. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren  aktivitelerde dikkatli  olunuz.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir.

VALENDE 5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yavaş kalp atımı, nefes darlığı, baş dönmesi, el ve ayaklarda soğukluk hissi ya da  hissizleşme, bileklerde ve ayaklarda şişlik, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, ishal veya kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir. Bu istenmeyen etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Nebivolol hidroklorür

İlaç Marka İsmi: VALENDE 5 mg Tablet

VALENDE 5 mg Tablet İlaç Prospektüsü


VALENDE-5-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın

error: