TYLOL 6 PLUS Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol’dür. TYLOL 6 PLUS Süspansiyon, 6 yaşından büyük çocuklarda ve tablet yutmada güçlük çeken yetişkinlerde hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar ile birlikte görülen ateş ve ağrılar, boğaz ağrısı, baş ağrısı, migren, diş ağrısı, diş çekimi sonrası görülen ağrılar, romatizmal ağrılar, yaralanmalardan dolayı oluşan ağrılar veya ameliyat sonrası görülen ağrılar  ve ağrıların eşlik ettiği ateşli durumlarda kullanılır.

TYLOL 6 PLUS Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar ile birlikte görülen ateş ve ağrılar, boğaz ağrısı, baş ağrısı, migren, diş ağrısı, diş çekimi sonrası görülen ağrılar, adet dönemi ağrısı, romatizmal ağrılar, yaralanmalardan dolayı oluşan ağrılar veya ameliyat sonrası görülen ağrılar  ve ağrıların eşlik ettiği ateşli durumlarda kullanılır.
 3. Alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  ya da günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden kullanmayınız.
 4. Eğer akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, şiddetli karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), kansızlığınız varsa  ya da alkol kullanıyorsanız  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 5. İlacı kullanmanıza rağmen 3-5 gün içinde  ateşin azalmaması ya da ağrının devam etmesi durumunda doktorunuza başvurunuz.
 6. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 7. Doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız. Çünkü karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verir, ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 9. İlacın bağımlılık yapıcı özelliği olduğundan, uzun süreli kullanmayınız
 10. Kullanımı nadirende olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması sakıncalı olduğundan doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

TYLOL 6 PLUS Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hafif bulantı, ishal ve halsizlik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol

İlaç Marka İsmi: TYLOL 6 PLUS Süspansiyon

TYLOL 6 PLUS Süspansiyon İlaç Prospektüsü


TYLOL-6-PLUS-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın