TROFAS İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Flutikazon propiyonat, Salmeterol ksinafoat, Tiotropium bromür’dür. TROFAS İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül, vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltır, solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu iyileştirir. Kronik bronşit, amfizem  ve KOAH hastası olan kişilerde görülen, bronşlarda spazm şeklinde kasılmaların sonucu oluşan solunum yetersizliğinin önlenmesi ve giderilmesi ile ilgili bir ilaçtır.  Astım, KOAH ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı tedavisinde kullanılır.

TROFAS İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltır, solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu iyileştirir.
 3. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç haftayı bulur.
 4. Bu ilacın kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir Çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
 5. Bu ilacın uzun süre kullanımı kemik erimesine sebep olabilir. D vitamini ve kalsiyum eksikliği, egzersiz yapmamak, sigara kullanımı, aile geçmişinde osteoropoz olması kemik erimesi riskini daha da arttırmaktadır. Bu risk durumlarından herhangi biri varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.
 6. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 7. Eğer herhangi bir enfeksiyon hastalığınız varsa veya zayıf bağışıklık sistemi, tüberküloz (verem), göz tansiyonu (glokom), tiroid bozukluğu, kemik erimesi (osteoporoz), epilepsi (sara) rahatsızlığınız ya da herhangi bir ilaca veya besine alerjiniz, yüksek tansiyonunuz, kalp hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce  doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir şekilde kullanmanız için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Eğer dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) veya prostat büyümesine bağlı idrar kesesinde tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Hamilelik döneminde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendirinz.  Emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı  kullanmayınız.

TROFAS İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilacı ağız yoluyla inhalasyon şeklinde alınız. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.  İnhalasyon cihazının nasıl kullanılacağı hakkında doktor veya bir başka sağlık personelinden bilgi alınız. İlacın kullanımından sonra, ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hızlı ve çarpıntılı kalp atışları, göğüste hırıltı, solunum zorluğu, ağız içinde veya dudaklarda beyaz lekeler veya yara oluşumu ya da ağırlaşan astım krizi durumlarından herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için acilen doktorunuzu arayınız.

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat, Salmeterol ksinafoat, Tiotropium bromür

İlaç Marka İsmi:  TROFAS İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

Bir Yorum Yazın