TRILEVO Tedavi Paketi

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Levofloksasin, Lansoprazol, Amoksisilin’dir. TRILEVO  Tedavi Paketi: Levofloksasin 500 mg film tablet, Lansoprazol 30 mg Mikropellet Kapsül ve Amoksisilin 1000 mg Tablet  ihtiva eder. Bu üç ayrı ilaç; sadece kültürle Helicobacter pylori tanımlanan ve antibiyogramla (mikropların değişik antibiyotiklere direncini gösteren test) hem Klaritromisin hem de metronidazole direnç varlığında Helicobacter pylori enfeksiyonu tedavisinde ve mide – duodenal ülser hastalığı tedavisinde kullanılır. Levofloksasin 500 mg Film Tablet ve Amoksisilin 1000 mg Tablet , mide ülseri ve duodenal ( duodenal ülser : onikiparmak bağırsağında bakteriler nedeniyle enfeksiyon meydana gelmesi ile oluşan bir ülser türüdür.) ülserlerin  sebeplerinden biri olan Helicobacter pylori adı verilen bakteriyi öldürmeye yardımcı olan antibiyotik ilaçlardandır.  Lansoprazol 30 mg Mikropellet Kapsül : midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür.

TRILEVO  Tedavi Paketi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Helicobacter pylori enfeksiyonu tedavisinde ve mide – duodenal ülser hastalığı tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer Antepsin(sukralfat) kullanıyorsanız, bu ilaçla birlikte kullanmayınız. Çünkü Antepsin bu ilacınızın emilimini zorlaştırabilir. İlacınızı aldıktan sonra Antepsini almak için en az 30 dakika beklemelisiniz.
 4. Eğer  geçmişte antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyon, böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, siroz, diyabet (şeker hastalığı), eklemlerinizde problemler, kanda potasyum seviyesinin düşük olması, myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) hastalığı,  kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu, epilepsi (sara)  durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. İlacın kullanımından 2 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit, sukralfat, didanosin ya da vitamin veya mineral takviyeleri kullanmayınız. Çünkü bu ilaçlar, ilacınızın etkisini azaltabilir.
 6. Tedaviniz sırasında ilacın durumunu iyileştirdiğinden emin olmanız için,  kan değerlerinizi tahlil ettirmelisiniz. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı  enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 8. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz. Aksi halde ilaç enfeksiyonu tamamen temizlemeyebilir. Bu durum enfeksiyonun tekrarlamasına sebep olabilir.
 9. İlacı kullanırken eklemlerinizin herhangi birinde ani gelişen ağrı, hassasiyet, hareket problemleri ve şişme olursa ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 10. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 11. İlacı kullanırken ekstradan bol bol su içiniz.
 12. İlacın kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından, solaryumdan, güneş lambalarından uzak durunuz.
 13. Eğer karaciğer veya fenilketonüri hastasıysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 14. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 15. Yaşlı hastalarda, ilacın yan etkilerine maruz kalma olasılığı daha fazladır.
 16. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
 17. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
 18. İlaç kullanımı sırasında herhangi bir canlı aşı yaptırmadan önce doktorunuza danışınız.  Canlı aşı bu ilaç kullanımı sırasında etkili şekilde çalışmayabilir ve sizi hastalıklardan korumayabilir.
 19. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisınız.  Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TRILEVO  Tedavi Paketi’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte  alınız. Sabah ve akşam yemeklerden önce 12 saat ara ile alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Eklemlerinizin herhangi birinde ani gelişen ağrı, hassasiyet, hareket problemleri ve şişme gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 3. Kanlı ve şiddetli ishal, vajinal akıntı-ağrı ya da kaşıntı, ciltte kırmızı kabarcıklar ve  ağız içinde beyaz lekeler gibi ciddi yan etkilerde tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Baş dönmesi, baş ağrısı, tat alma bozukluğu, ağız kuruluğu ve ishal gibi hafif yan etkiler de görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:   Levofloksasin, Lansoprazol, Amoksisilin

İlaç Marka İsmi: TRILEVO  Tedavi Paketi

Bir Yorum Yazın