TRAVOGEN Sprey

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi İzokonazol nitrat’tır. TRAVOGEN Sprey, derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının, mayalar ve maya benzeri mantarların tedavisinde ve küf mantarları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. El ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıkları (tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda ve seyrek olarak da iç organlarda görülen mantar hastalıkları (kutanöz kandidiyazis); sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor);  genital bölgede görülen mantarlar;  sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin, bulaşıcı cilt hastalığı (impetigo);  uylukların iç kısımlarında  ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisi ile ilgilidir.

TRAVOGEN Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının, mayalar ve maya benzeri mantarların tedavisinde ve küf mantarları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır
 3. İlacı ağzınıza, gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 4. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 5. Dış genital bölgenin tedavisi için kullanıyorsanız, hastalıklı dış genital bölgeye ilacı, bir hafta boyunca  günde bir kez uygulayınız.
 6. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, hergün değiştirilmeli ve kaynatılmalıdır.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 8. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 9. Tedavi süresi iki-üç haftadır. İnatçı enfeksiyonlarda (özellikle el ve ayak parmakları arası enfeksiyonları) dört haftadır. Daha uzun tedavi süreleri de mümkündür.
 10. Bu ilacı  doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

TRAVOGEN Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Sprey olarak hazırlanan ilacı, tedavi edilecek yüzeyi ve çevresini ıslatacak şekilde yeterli miktarda püskürterek uygulayınız.  Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan yerde kızarıklık, yanma ve kaşıntı seyrek görülen yan etkilerdendir.

 

İlaç Etken Maddesi: İzokonazol nitrat

İlaç Marka İsmi:  TRAVOGEN Sprey

TRAVOGEN Sprey İlaç Prospektüsü


TRAVOGEN-Sprey-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. 29 Mart 2016

Bir Yorum Yazın