Tranxilene Kapsül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Klorazepat Dipotasyum’ dur. Tranxilene Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (kesin olarak tanımlanan bir uyarı olmaksızın huzursuzluk, yüksek tansiyon, kalp atımlarında artış ve soluk alıp vermede sıkıntı ile birlikte görülen iç sıkıntısı, endişe ve korkunun yarattığı ruhsal gerilim durumu)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. Ciddi veya ağrılı bedensel hastalıklara eşlik eden anksiyete; anksiyetenin eşlik ettiği depresyonlar, fobi ve anksiyetenin eşlik ettiği uykusuzluk ve uyum bozuklukları  ve alkolü bırakma durumu belirtilerinin (alkol yoksunluk semptomları) tedavilerinde kullanılır.

Tranxilene Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (kesin olarak tanımlanan bir uyarı olmaksızın huzursuzluk, yüksek tansiyon, kalp atımlarında artış ve soluk alıp vermede sıkıntı ile birlikte görülen iç sıkıntısı, endişe ve korkunun yarattığı ruhsal gerilim durumu)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı kullanırken alkol içeren içecekler almayınız.
 4. Bu ilacı doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almayınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 5. Bu ilaç sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. İlacın kullanımını yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Bu ilacın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 7. Bu ilacın kullanımı 4-12 haftayı aşmamalıdır.Uzun süreli kullanım sonucu tolerans gelişebilir.
 8. Bu ilacı kullanan yaşlı ve çocuklarda düşme ve kaza olasılığı fazladır. Bu hastalarda düşme ve kazadan dolayı yaralanmaları önlemek için dikkatli olunuz.
 9. Karaciğer ve böbrek hastalığı,  epilepsi ve diğer hastalık nöbetleri, geçmişte hap ya da alkol bağımlılığı öyküsü, geçmişte bir ruhsal hastalık, depresyon ya da intihar düşüncesi veya davranışı öyküsü, astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum hastalıkları, uyku esnasında solunum durması rahatsızlığı ve alkol zehirlenmesi gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. Çizgili kas zayıflığı rahatsızlığınız , dar açılı göz tansiyonunuz varsa  ya da depresyondaysanız bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 11. Bu ilacı, 2,5 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 12. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç kullanacaksanız ya da dikkat gerektiren bir aktivitede bulunacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 13. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Tranxilene Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk, sersemlik, sinirlilik, baş ağrısı, yorgunluk, ataksi, bulanık görme ve ağız kuruluğu gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Klorazepat Dipotasyum

İlaç Marka İsmi:  Tranxilene Kapsül

Bir Yorum Yazın