TORIA Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksketoprofen trometamol ‘dur. TORIA Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Diş ağrısı, adet dönemi ağrıları, böbrek ağrısı, ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı durumlarında ve kas-iskelet sistemi ağrılarında kullanılır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır. Tablet olarak ilaç alması mümkün olmayan hastalara uygulanır.

TORIA Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Diş ağrısı, adet dönemi ağrıları, böbrek ağrısı, ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı durumlarında ve kas-iskelet sistemi ağrılarında kullanılır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır.
 3. Bu ilacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklardaki  ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksektir.
 5. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri ve mide-bağırsak kanaması, şiddetli karaciğer  yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği, şiddetli böbrek yetmezliği durumlarından birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 6. İltihabi bağ dokusu hastalığı, sigara kullanımı, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi veya kısırlık testi yaptıracak olmak, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanırken, ilacın vücuda verebileceği zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için  sık sık kan tahlil yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 8. Doktor tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız. Çünkü alkol mide kanaması riskini artıracaktır.
 9. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TORIA Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç kas içine veya toplar damar içine enjeksiyon  ya da toplar damara infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma, siyah, kanlı, katranımsı dışkı, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri, cilt, ağız, göz ve genital bölgede yara oluşumu,bayılma, şişlik, ani kilo alma, göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı gibi ciddi yan etkiler görüldüğünde ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Deksketoprofen trometamol

İlaç Marka İsmi:TORIA Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

Bir Yorum Yazın