TOPIMOL Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Topiramat’tır. TOPIMOL Film Kaplı Tablet, beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ilaçtır.  Yetişkinlerde görülen Grand mal  epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla karakterize nöbet.) , ergenlik dönemindeki 12 yaş üzeri gençlerde görülen miyoklonik epilepsi ( epilepsi nöbeti sırasında ani, elektrik çarpmasına benzer, istem dışı ve belirli  aralıklarla , ardı ardına ve düzensiz oluşan kas kasılmalarının da gözlendiği epilepsi türü ),  erişkin hastalarda görülen miyoklonik nöbetler ( bir ya da iki kasın, bazen vücudun kol ve bacaklarını bükmeye yarayan kaslarının ani kasılmasıyla gözlenen epilepsi nöbetlerinin küçük şekli) ; yetişkinlerdeki ve 2 yaş üzeri çocuklarda görülen  parsiyel (kısmi) nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) ; çocuklarda görülen ve çocuğun aniden yere düşmesine sebep olan ve kısa süren bir epilepsi türü olan akinetik epilepsinin tedavisinde ve yetişkinlerde migren ataklarının önlenmesinde kullanılır.

TOPIMOL Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ilaçtır.
 3. Bu ilaç, sara hastalığındaki nöbetleri önlemek için  doktorunuz tarafından tek başına ya da diğer ilaçlara ek olarak reçete edebilir.
 4. Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için bu ilacı kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacın kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir.
 5. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız (böbrek taşı, diyaliz) varsa ya da solunum fonksiyon bozukluğunuz; göz içi tansiyonunuz; hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız; duygu durum bozuklukları veya depresyon durumu varsa ya da  kan veya vücut sıvılarıyla ilgili bir rahatsızlık geçirdiyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımı kilo kaybına sebep olabilir. Bu nedenle bu ilacı kullanırken kilonuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 7. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 8. Eğer bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen durumlarda acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 9. İlacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir.
 10. İlacı kullanırken bol bol sıvı almalısınız.
 11. İlacı kullanırken alkol kullanmayınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini nöbet riskini artırır.
 12. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 13. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. Eğer bebek emziriyorsanız, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOPIMOL Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yemek esnasında bir bardak dolusu su ile birlikte ya da aç karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşması  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler , güçsüzlük, halsizlik, denge koordinasyon eksikliği, kolay kanama ve çürük oluşumu,  artan ya da kötüleşen hastalık nöbetleri, bilinç bulanıklığı ve halüsinasyon gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Topiramat

İlaç Marka İsmi: TOPIMOL Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın