TOBEL 80 mg 1 Ampul

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Tobramisin’dir. TOBEL 80 mg 1 Ampul, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu ağır derecedeki enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Ağır solunum yolu enfeksiyonları (bronşit, zatürre gibi), duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu santral sinir sistemi enfeksiyonları (menenjit), E. coli veya salmonella enfeksiyonları,  karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar (karın zarı iltihaplanması), ağır deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (kıl kökü iltihaplanması gibi), yanıklar, cilt enfeksiyonları,  septisemi, kemik ve eklem enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonları tedavi edici bir ilaçtır.

TOBEL 80 mg 1 Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu ağır derecedeki enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 4. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 5. İlacın kullanımının vücudunuza zararlı etkilerinin olup olmadığını anlamak için düzenli aralıklarda kan tahlilleri yaptırınız. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettiriniz.
 6. Eğer karaciğer hastalığı , böbrek hastalığı veya diyaliz tedavisi görüyor olmak, astım, egzama, alerjik cilt hastalıkları, bağırsak bozukluğu (kolit veya crohn hastalığı) problemleriniz var ise  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Anne karnındaki bebekte sağırlık gibi hasara yol açabilir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOBEL 80 mg 1 Ampul’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sersemlik, döküntü, ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, vertigo, kulak çınlaması, kulakta uğultu ve işitme kaybı  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Tobramisin

İlaç Marka İsmi:  TOBEL 80 mg 1 Ampul

Bir Yorum Yazın