TIYOKAS SAŞE

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksketoprofen trometamol, Tiyokolşikosid’dir. TIYOKAS Saşe, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Ağrı ile birlikte görülen kas kasılmaları durumunda, eklem dışı romatizma ve kireçlenme (osteoartrit) tedavisinde kullanılır. Ayrıca vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltıcı etkisi sebebiyle ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı durumlarında ve kas-iskelet sistemi ağrılarında kullanılır.

TIYOKAS Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ağrı ile birlikte görülen kas kasılmaları durumunda, eklem dışı romatizma ve kireçlenme (osteoartrit) tedavisinde kullanılır. Ayrıca vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltıcı etkisi sebebiyle ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı durumlarında ve kas-iskelet sistemi ağrılarında kullanılır.
 3. İlacın kullanımı, sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir. Tedaviniz boyunca, bu ilaçla birlikte bir mide koruyucu ilaç kullanınız.
 4. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklardaki  ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksektir.
 5. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri ve mide-bağırsak kanaması, şiddetli karaciğer  yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği, şiddetli böbrek yetmezliği durumlarından birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 6. İltihabi bağ dokusu hastalığı, sigara kullanımı, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi veya kısırlık testi yaptıracak olmak, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız.  Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanırken, ilacın vücuda verebileceği zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için  sık sık kan tahlil yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 8. Fizik tedavi seanslarına hazırlık için kullanıyorsanız, ilacın kas gevşetici özelliğini gösterebilmesi için seanstan 1-2 saat önce almalısınız.
 9. Diğer kas gevşeticiler ile birlikte bu ilacı kullanmayınız.  Sürekli kullandığınız kas gevşetici ilacınız var ise bunu doktorunuza bildirmelisiniz.
 10. Eğer böbrek hastalığı, epilepsi (sara), kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullanımı ve kanama problemleri  durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir ya da doktorunuz tarafından doz ayarlaması yapılabilir veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. İlacı kullanımınız sırasında ishal meydana gelirse , hemen doktorunuza durumu bildiriniz. İlaç dozunuzun azaltılması gerekmektedir.
 12. İlacın 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması sakıncalıdır.
 13. Tedavi süresi 5 ila 7 gündür.
 14. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 15. Kullanımı uyuşukluğa sebep olabileceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 16. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

 

TIYOKAS Saşe’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her paketini bir bardak ılık suyun içine atınız ve karıştırıp, bekletmeden içiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, karın ağrısı, ishal, kabızlık, hazımsızlık, sersemlik, uyku düzensizliği, baş ağrısı, ağız kuruluğu, sinirlilik, yorgunluk,  el ve ayak bileklerinde şişme, görmede bulanıklık, akne, ciltte kaşıntı ve döküntü, terleme, sırt ağrısı, idrara sık çıkma, adet düzensizliği, kulak çınlaması ve iştah kaybı yaygın görülen yan etkilerdir. Bu şikayetler doz azaltıldığında veya tedavi bitiminde kaybolur.

İlaç Etken Maddesi: Deksketoprofen trometamol, Tiyokolşikosid

İlaç Marka İsmi: TIYOKAS Saşe

TIYOKAS Saşe İlaç Prospektüsü


TIYOKAS Saşe İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın